Foto's: Ruch Chorzów uitvallen van Cruijff zelfs Bennie Muller in het veld brengen, maar Muller kon zijn bontmutsje (alle Ajacieden hadden er een gekocht) weer opzetten van Chomakov. Cruijff was eruitgestuurd. In de resterende tijd speelde Ruch als een bezetene voor de volle winst, maar het was Ajax dat in de slotminuut na een fraaie actie van Rijnders via Dick van Dijk 1-2 maakte. Ajax naar de volgende ronde, maar dat was al van tevoren bekend. Alle gesprekken gingen na afloop over het heenzenden van Cruijff. Cruijff snapte er niets van: 'Nou word ik geschopt en moet ik eruit.' 200 pond Chomakov had na afloop zonder te douchen zijn burgerklofffie weer aangetrokken. Het leven in de middencirkel kent blijkbaar geen zweet. En het geheugen van de Bulgaarse ingenieur was blijkbaar veranderlijk. Nadat hij eerst had verklaard dat hij Cruijff had weggestuurd omdat hij zijn overtreding had begaan zonder dat er een bal in de buurt was, draaide hij later bij. Het feit dat hij namens de Bulgaarse voetbalbond aan Ajax-voorzitter Jaap van Praag moest vragen of Ajax een oefenwedstrijd tegen het Bulgaarse elftal (in voorbereiding op het WK 1970) wilde spelen, droeg daar misschien aan bij. 'Ik zal het gebeurde op het rapport aan het organiserende comité van de Jaarbeursbeker tot een kwart terugbrengen. Ik moet echter melden dat ik Cruijff eruit heb gestuurd. Maar ik heb het voorval misschien niet goed gezien, want mijn grensrechter heeft helemaal niets gezien. Ik dacht dat Cruijff een trappende beweging maakte, maar het kan ook zijn reactie zijn geweest nadat hij zelf een trap had gekregen.' In het clubblad van Ajax keek Van Praag ook terug op het incident, en met name op scheidsrechter Chomakov: 'De heer Chomakov was ook lichamelijk voor een wedstrijd van dit kaliber beslist ongeschikt (zijn gewicht werd op om en nabij 200 pond geschat).' Het duurde lang voordat bekend werd of Cruijff geschorst was. Pas één dag voor de wedstrijd in de volgende ronde bij SC Napoli kwam de mededeling dat Cruijff één duel moest toekijken. En die wedstrijd tegen Bulgarije is nooit gespeeld. Johan Cruijff is net te laat, Pietrek ruimt op. Bals, Krol en Rijnders bij een doelpoging van Ruch Chorzów. AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 148