Foto: Spaarnestad Fotoarchief/ANP Foto Gerrie Mühren scoort 1-0. De Poolse doelman Pietrek en de verdedigers Bem en Nieroba hebben het nakijken. Piechniczek zet Pronk (links) en Bals op het verkeerde been en scoort de gelijkmaker. Foto: Ruch Chorzów kansen weg aan de onstuimige Polen. Na ruim een kwartier nam Ajax zelfs een voorsprong via Gerrie Mühren, na voorbereidend werk van Cruijff en Van Dijk. Mühren stond daarbij buitenspel, maar de Bulgaarse scheidsrechter Stoian Chomakov liet doorspelen. Hij zette daarmee een trend. De man kwam bijna niet uit de middencirkel, negeerde vlagsignalen van zijn grensrechters en liet dus heel wat buitenspelgevallen doorgaan. Zo ook in de 43ste minuut toen Antoni Piechniczek de gelijkmaker produceerde. Hij stond daarbij bijkans op de doellijn, zelfs nog achter doelman Gert Bals, maar tientallen meters verderop constateerde Chomakov geen off-side. Ruch Chorzów schopte niet alleen naar de bal. De Ajacieden kregen van top tot teen trappen. Zo liep Bals een scheur in de wenkbrauw en een blauw oog op. Johan Cruijff was geblesseerd geraakt aan knie en linkerhiel en was halverwege de tweede helft het veld afgehinkeld. Treurig, maar niet dramatisch als scheidsrechter Chomakov daarbij niet de woorden 'out, out, outhad geschreeuwd. Wat was het geval geweest? Volgens Chomakov had Cruijff een trappende beweging gemaakt naar Jerzy Wyrobek. Het was juist andersom geweest, had iedereen in het stadion gezien, behalve Chomakov. Rinus Michels wilde na het AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001 147

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 147