Él mimr Historische Europa-Cupgebeurtenissen vinden niet aiieen plaats in Bernabeu, San Siro, het Olympia Stadion of op Old Trafford. Soms lijkt dat wel zo, aangezien de geschiedschrijving zich vooral richt op de grote podia. In dit nummer laten we ons licht schijnen op een klein Pools stadion. Want in het Ruch Stadion van Ruch Chorzów werd Johan Cruijff ruim dertig jaar geleden voor de eerste en laatste keer in zijn professionele loopbaan in een officiële wedstrijd van Ajax uit het veld gestuurd. Ajax had die avond een zware kluif aan de scheidsrechter. Letterlijk. L .attam Het stadion van Klub Sportowy Ruch Chorzów met de kenmerkende blauwe hoofdtribune. Foto's: Ruch Chorzów gelieerd aan de communistische machthebbers, met de daarbij behorende privileges. Het nationale team van Polen speelt zijn thuiswedstrijden dan ook in Slovenië, in het Slaski Stadion van Chorzów (capaciteit 70.000). Stille straat Het stadion van Ruch Chorzów is wat kleiner van omvang, hoewel het ooit toch 40.000 toeschouwers kon herbergen. Inmiddels kunnen zo'n 17.000 toeschouwers de wedstrijden bezoeken van de nog immer op het hoogste Poolse niveau acterende club. Verplichte veiligheidsmaatregelen deden de capaciteit zo verkleinen. Het stadion ligt aan de Ulica Cicha 6. Dit betekent 'stille straat'. In slechte tijden vergrijpt menig journalist zich aan woordspelingen wat betreft de straatnaam en de club. Het stadion werd op 29 september 1935 geopend met een wedstrijd tegen een andere grote pre- WOII-club, Warta Pozna. Het stadion bleef - ook na verbouwingen in de jaren zestig, waarbij Ruch twee jaar in het Slaski Stadion speelde - lange tijd hetzelfde: een lange, smalle rij onoverdekte tribunes zonder tussenhekken en een grote, blauwe hoofdtribune. Opmerkelijk zijn de zéér dunne lichtmasten. Bij een beetje wind zwaaien ze lieflijk mee, een voor nieuwelingen alarmerend, maar voor vaste bezoekers vertrouwd tafereel. In 1969 kreeg het stadion - na enkele Intertoto-uitjes - voor het eerst 'echt' Europees voetbal tussen de zwaailichten. In de eerste ronde van het Jaarbeursstedentoernooi - de voorloper van de UEFA Cup - versloeg Ruch Chorzów er Austria Wien met 4-1 en kwalificeerde zich zo voor de tweede ronde, waar het Ajax lootte. Vol op de mond De wedstrijd in Polen was na het eerste duel in het Olympisch Stadion echter niet meer dan een formaliteit. Een aanvankelijk moeilijk draaiend Ajax versloeg Ruch Chorzów op 19 november 1969 met 7-0, AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 143