Er lis geen land in Europa waarvan de grenzen de laatste paar honderd jaar zo vaak zijn veranderd als Polen. In de begintijd van het voetbal (zo tussen 1870 en 1918) bestond het land niet eens; het was opgedeeld en hoorde bij het Oostenrijks/Duitse en Russische Rijk. In net industriegebied van Silezië was voetbal wel erg populair, en al snel nadat de Duitsers in 1918 vertrokken waren, richtten arbeiders talloze voetbalclubs op. In Chorzów, voormalig Duits territorium, verenigden in 1920 metaalarbeiders zich in de voetbalclub Ruch Chorzów. Ruch betekent 'beweging' en deze naam stond symbool voor de bevrijdingsbeweging van Silezië. HISTORISCHE SRONP door AAarcelle van Hoof De eerste lange glorietijd van de club lag - net als die van Ajax - in de jaren dertig. Tussen 1933 en 1938 was Ruch Chorzów vijf maal kampioen van Polen. De inval van de Duitsers in 1939 maakte een einde aan deze succesperiode. Op 3 september 1939 werd Ruch Chorzów ontbonden. Veel clubleden werden gearresteerd, anderen gingen gedwongen voor Duitse clubs spelen. De grote sterspeler van het vooroorlogse Ruch Chorzów was Ernst Wilimowski. Hij vergaarde eeuwige roem door in 1938 tijdens het WK tegen Brazilië vier keer te scoren - net als Leonidas van Brazilië. Polen verloor wel, met 6-5. Ruch Chorzów is een van de oudste voetbalclubs van Polen en was tot 1989 de club met de meeste landskampioenschappen (13). Hierna nam Górnik Zabrze de fakkel over. Ruch Chorzów is de enige club in het gebied die niet door de mijnwerkindustrie gesteund wordt. De streek Slovenië wordt nog altijd beschouwd als de ziel van het Poolse voetbal. In de hoofdstad Warschau waren na de Tweede Wereldoorlog verenigingen als 'legerclub' Legia Warschau te veel 142 AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 142