degradeerde DWS, het jaar erop gevolgd door De Volewijckers. Weer een seizoen later was ook Blauw Wit verdwenen. Het zijn maar enkele voorbeelden van wat voortaan niet meer te zien is in het museum. Wat blijft zijn de vele prijzen die Ajax won, aangevuld met unieke filmfragmenten, alle Europa Cups en wereldbekers en vele objecten die herinneren aan de belangrijkste feiten uit de roemrijke geschiedenis van de club. Gelukkig is die geschiedenis zo succesvol dat er voor de liefhebbers altijd nog meer dan genoeg te genieten blijft. - noapuxrex mvmmev f.\ i#r. i-i rFeijenoord kreeg meer [kansen dan :*|TZER f [sterker Ajax •fcjWk*"" Foto: Roos Blom Het thema 'De Amsterdamse derby's' ■l'ilinntlui,, Fan hwloctr T,;:* ooemiKttTc vc*r»« Ajax speelt Feye noord zoek Enkele krantenkoppen gewijd aan de klassieker Ajax - Feyenoord. Vanzelfsprekend kan niet alles wat beneden een plaats had gekregen ook boven weer getoond worden, maar de belangrijkste memorabilia komen natuurlijk terug. Wat verdwijnt zijn de zijpaden, de speciale thema's waaraan beneden aandacht werd geschonken. Zo was er een oude radio te zien, in bruikleen gekregen van het Omroepmuseum, en waren er oude radiofragmenten te horen: een ooggetuigenverslag van de legendarische Han Hollander. Die radio uit de jaren twintig stond er niet zomaar. De radio speelde namelijk een belangrijke rol in de groeiende populariteit van het voetbal. Dankzij de radio konden de liefhebbers veel eerder horen hoe hun club gespeeld had. Voorheen moesten ze daarvoor op de uitslagen in de krant wachten, of speciaal naar een telegraafkantoor lopen waar aan het eind van de middag de uitslagen binnendruppelden. Even belangrijk voor de groeiende populariteit was zo'n veertig jaar later de komst van de televisie. Je hoefde nu niet meer naar het stadion om voetbal te kunnen zien. De komst van de televisie werd in het museum getoond in dezelfde vitrine waarin ook de klassieker Ajax - Feyenoord een plaats had gekregen. Helaas komt die klassieker niet meer terug op de bovenverdieping, en dat juist nu het binnenkort tachtig jaar geleden is dat de eerste officiële confrontatie tussen de beide clubs plaatsvond (9 oktober 1921, Feyenoord - Ajax 2-2). Een ander jubileum dat ons door het vertrek van de benedenverdieping door de neus wordt geboord, is het thema der Amsterdamse derby's. Het is dit seizoen namelijk veertig jaar geleden dat er liefst vier Amsterdamse clubs speelden in de eredivisie van het Nederlandse voetbal. Ajax, Blauw Wit, De Volewijckers en DWS-A waren alle hoofdstedelijke clubs die met enige regelmaat op het hoogste niveau konden acteren. In het seizoen 1961-1962 deden ze dat voor het laatst alle vier tegelijk. Daarna ging het snel bergafwaarts: eerst Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de Arena en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelletjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de 2 uur durende World of Ajax Tour bedraagt ƒ20,00 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen ƒ17,50 p.p. De starter tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost 17,50 p.p. en ƒ15,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt ƒ7,70 (€3,50). Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden Arena-tours: dagelijks 10.00- 17.00. Let op: in verband met de verbouwing van het museum, die zal plaatsvinden in november en december, adviseren wij u voor de exacte openingsstelling te kijken op www.ajax.nl of te bellen met 020-3111336. 134 AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 134