hoofdmacht van Ajax konden beide spelers in wat rustiger vaarwater wennen aan het niveau van de Eredivisie. Michael Reiziger profiteerde optimaal van de stage bij FC Groningen. Dat seizoen speelde hij alle wedstrijden van Groningen mee. Zijn ontwikkelingen werden scherp in de gaten gehouden door Louis van Gaal, die hem na één jaar alweer terughaalde naar Amsterdam. Begonnen als vleugelspeler, daarna met wisselend succes als rechtermiddenvelder optredend, werd hij door Van Gaal omgeschoold tot verdediger. In het jaar van zijn terugkeer bij Ajax miste Reiziger geen enkele minuut competitie-, beker- of Champions- Leaguewedstrijd en werd hij zelfs vaste kracht in het Nederlandse elftal. De bekroning voor hem en voor Ajax kwam in mei in Wenen. Miljoenen televisiekijkers over de hele wereld zagen de talentvolle Reiziger, die een jaar daarvoor nog voor FC Groningen uitkwam, temidden van de andere Ajacieden trots de Europ Cup omhoog houden. Dean Gorré was de enige speler van Foto: Louis van de Vuurst FC Groningen die in de jaren negentig de overstap naar Ajax maakte. Eerder succesvol bij Feyenoord, ontwikkelde de sympathieke Gorré zich tot sfeermaker in de Ajax-selectie. Hoogtepunt van zijn eerste jaar bij Ajax waren de vier doelpunten die hij in de bekerwedstrijd tegen MW maakte. Maar een vaste keus werd hij toch niet. In het huidige elftal van FC Groningen speelt slechts één speler met een Ajax verleden. Doelman Roy Beukenkamp maakte meer dan tien jaar geleden een seizoen deel uit van de Ajax-selectie. Tot een optreden in Ajax 1 kwam het echter nooit. Derde plaats Ook in de technische staf van Ajax is er een Groningse inbreng geweest. Van 1997 tot 2000 was Hans Westerhof aan Ajax verbonden. Begin jaren negentig had Westerhof als trainer van FC Groningen grote roem vergaard. Onder zijn leiding werd het seizoen 1990-1991 voor Groningen het beste uit de geschiedenis Foto: George Verberne De gebroeders De Boer en Marciano Vink vieren hun 3-1 bekeroverwinning met Ajax 2 op FC Groningen. Ajax viert in Groningen het landskampioenschap van 1998. 130 AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001 van de club. De ploeg was in het eigen Oosterpark onverslaanbaar en ook in uitwedstrijden werden met verzorgd voetbal de nodige punten gehaald. Tot vier wedstrijden voor het einde van de competitie streed de formatie van Westerhof zelfs nog mee om de landstitel. Uiteindelijk eindigde de ploeg op een bijzonder respectabele derde plaats. Na onder meer een kortstondig hoofdtrainerschap bij PSV werd Westerhof in 1997 directeur opleidingen bij Ajax. Op 26 maart 2000, een week na het honderdjarig bestaan van Ajax, kreeg trainer Jan Wouters na een reeks van slechte wedstrijden zijn ontslag en benoemde het bestuur voor het resterende deel van het seizoen Hans Westerhof tot zijn vervanger. De eerste wedstrijd onder leiding van Westerhof werd met 5-2 van NEC gewonnen. De ruime overwinning kwam als een grote opluchting na de zware domper van de verloren eeuwwedstrijd tegen FC Twente van een week eerder. Met de moed der wanhoop probeerde de Groningse oefenmeester nog iets van het wanhopige seizoen te redden. Het leek nog bijna te lukken ook doordat de concurrentie punten liet liggen. In de laatste wedstrijd van het seizoen verspeelde Ajax evenwel de laatste kans om de voorrondes van de Champions League te behalen door in stadion Galgenwaard met 3-1 van FC Utrecht te verliezen. Hans Westerhof vertrok na de laatste wedstrijd, zoals hij al eerder was overeengekomen, naar Tilburg om als hoofdtrainer zijn opwachting te maken bij Willem II. De voor Ajax meest heuglijke confrontatie met de Groningers van de laatste jaren was de kampioenswedstrijd op 19 april 1998. Hoewel, een echte wedstrijd was het niet. Want Ajax was, dankzij verlies van PSV eerder tegen Sparta, zonder te spelen al kampioen geworden. Voor de aftrap kregen de Ajacieden op de middencirkel van het Oosterparkstadion de kampioensschaal uitgereikt. Daarna deed Ajax zijn plicht en won met 2-4 en na een lange, maar feestelijke busreis wachtte de selectie die avond in Amsterdam een warm onthaal. Op de kale vlaktes waar ooit stadion de Meer stond, juichten tienduizenden, rood-wit gekleurde Ajax- fans de kersverse kampioenen toe.

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 130