NEER maar je verjaardag was ik niet vergeten,' zei een jonge Groningen-fan. Johan Neeskens De ontmoeting Ajax - FC Groningen van het daaropvolgende seizoen werd eveneens een gedenkwaardige wedstrijd. De confrontatie tussen beide broertje eindigde, met een fraai doelpunt van Erwin, in een verrassende 1-3 thuisnederlaag voor Ajax. Maar toch waren het dit keer niet de Koemannen die de meeste aandacht trokken. Deze eer viel Johan Neeskens te beurt, de oud-Ajacied in dienst van FC Groningen. Drie gewonnen Europa-Cupfinales had Neeskens begin jaren zeventig met Ajax meegemaakt en via Barcelona en omzwervingen over de hele wereld maakte hij elf jaar later zijn rentree in de Meer. In de gang uit de kleedkamers naar het veld passeerde hij zijn portret temidden van de vele andere voetballers die ooit als Ajacied voor Oranje uitkwamen. Na afloop van de wedstrijd deelde hij in de vreugde van de Groningers. Fijntjes merkte 'de Nees' op dat hij zich niet kon herinneren dat hij tijdens de vier jaar die hij voor Ajax uitkwam, ooit in de Meer verloren had. Ook in het seizoen daarna wist Ajax in de thuiswedstrijd tegen FC Groningen niet te overtuigen. In het strijdperk overigens geen broers Koeman en ook geen Johan Neeskens (zijn optreden voor FC Groningen bleef beperkt bleef tot een Hennie Meijer (links) en Mark Verkuijl kwamen beiden zowel voor Ajax als voor FC Groningen uit. Op 2 april 1989 stonden ze in de wedstrijd Groningen - Ajax (1-4) tegenover elkaar. handvol wedstrijden), maar wel een andere ex-Ajacied in het Groningse elftal: doelman Sjaak Storm. Nog drie andere Ajax-spelers maakten in de jaren tachtig de overstap naar Groningen, omdat voor hen geen plaats was in het eerste elftal. Edwin Bakker, 'eendagsvlieg' bij Ajax, tekende in 1985 voor FC Groningen, Erik Regtop, eerder door Ajax uitgeleend aan Telstar, speelde een seizoen in het Oosterpark en in 1987 vertrok Flennie Meijer naar FC Groningen. De eerder door Johan Cruijff van Roda JC gehaalde speler bleek toch niet de veel scorende spits te zijn waar in Amsterdam zo'n behoefte aan was. In Groningen zou Foto's: George Verberne Johan Neeskens na elf jaar terug in de Meer, in het shirt van Groningen. hij gedurende vijfjaar zeer succesvol zijn. Andersom maakte Mark Verkuyl, na Klaas Nuninga en Ronald Koeman, als derde Groningse speler zijn opwachting bij Ajax. De sterke verdediger had indruk gemaakt in Jong Oranje en het Olympisch elftal. Maar in tegenstelling tot zijn illustere voorgangers kon Verkuyl de verwachtingen niet volledig waarmaken. In drie jaar speelde hij 53 keer voor Ajax. Ajax 2 In het KNVB-bekertoernooi kwamen Groningen en Ajax slechts een paar keer tegen elkaar uit. Het waren wedstrijden met wisselend verloop. In 1989 stond FC Groningen bekersucces voor Ajax in de weg door in de halve finale de ploeg van de mat te spelen (3-0). De beste bekerprestatie tegen Groningen werd opmerkelijk genoeg door het tweede elftal van Ajax geleverd. Als winnaar van het districtstoernooi mocht Ajax 2 in 1987 meedoen aan het bekertoernooi, waarin de 'beloftes' het moesten opnemen tegen FC Groningen. De jonge Ajax-talenten als Frank Verlaat, Bryan Roy, Marciano Vink, Richard Witschge, Ronald en Frank de Boer zorgden voor een grote verrassing door de eredivisionist met 3-1 te verslaan. De pas 17-jarige broertjes De Boer werden samen uitgeroepen tot Man of the match. In de zomer van 1993 vertrokken de Ajacieden Clyde Wijnhard en Michael Reiziger op huurbasis naar het hoge noorden. Nog te licht bevonden voor de AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001 129

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 129