Foto: Collectie Ajax Johan Neeskens scoort 3-0 voor hij onderuit wordt gehaald. Op 6 januari 1974 boekte Ajax met 9-0 de grootste overwinning ooit op de Groningse opponent. Jan van Dijk juicht terwijl Ronald Koeman teleurgesteld afdruipt nadat hij in zijn eerste wedstrijd tegen zijn oude club een strafschop heeft gemist. AJAX MAGAZINE OKTOBER 2001 ieder twee keer succesvol. 'Zelfs als we zestien man in het veld hadden gegooid, hadden we dit Ajax nog niet kunnen dwarsliggen,' was het commentaar van een ontgoochelde Groningen-trainer Groenewold. Zijn collega van Ajax George Knobel wist toch nog een kanttekening te plaatsen: 'Ik had die tiende er ook nog graag in gehad. Het staat toch even iets beter.' De meest doelpuntrijke ontmoeting tussen Ajax en FC Groningen vond plaats in januari 1983. Een spectaculaire wedstrijd met veel doelpunten, maar zonder winnaar. Kort voor tijd leek Ajax met een 5-3 voorsprong op de overwinning af te stevenen. Maar vooral dankzij uitblinker Ronald Koeman kwam FC Groningen toch nog op gelijke hoogte: 5-5. Emotionele lading De jonge Ronald Koeman was al lang geen onbekende meer op de Nederlandse Foto: Guus Dubbelman velden. Nog datzelfde seizoen zou hij zijn debuut in het Nederlands elftal maken en verdrongen de Nederlandse topclubs elkaar om het jonge talent binnen te halen. Ajax trok uiteindelijk aan het langste eind. Geflankeerd door zijn vader Martin Koeman en Ajax-voorzitter Ton Harmsen tekende Ronald in de bestuurskamer van de Meer een contract dat hem vanaf de zomer van 1983 voor drie jaar aan Ajax verbond. In totaal kwam Ronald Koeman 114 keer voor Ajax in officiële wedstrijden uit. De ontmoetingen tegen zijn oude club hadden altijd een sterke emotionele lading, niet in de laatste plaats vanwege de confrontatie met zijn eveneens talentvolle oudere broer Erwin. De eerste keer dat beiden tegen elkaar speelden was op 2 oktober 1983. Wat de wedstrijd van Ronald Koeman moest worden eindigde in een deceptie. Het Ronald Koeman, niet al te gastvrij ontvangen door het publiek van zijn vorige club, neemt revanche voor zijn eerder gemiste strafschop met twee doelpunten en een duidelijk gebaar. begon al met de gele kaart die hij incasseerde nadat hij zijn doorgebroken broer meedogenloos had neergelegd. Kort na rust kwamen de Groningers ook nog eens op een voorsprong. Alles had nog een gunstige wending kunnen nemen toen Ronald negen minuten voor tijd een strafschop mocht nemen. Hij faalde jammerlijk en ook in de rebound kreeg hij de bal niet over de doellijn. Zijn teleurstelling was groot, ook al had Marco van Basten in blessuretijd alsnog de gelijkmaker gescoord. De revanche vond plaats in maart 1984. De Groninger aanhang bleek het vertrek van Ronald Koeman naar Amsterdam nog lang niet te hebben verwerkt. Het publiek in het Oosterpark begroette hem met een massaal boe-geroep. Dit werkte als een rode lap op een stier. Een getergde Koeman scoorde binnen het kwartier met snoeiharde schoten, zijn specialisme, twee keer. Met het welbekende fuck off-gebaar richting Groninger publiek haalde hij zijn gram. Na afloop werd hem van Groningse zijde toch nog een bos bloemen in de hand gedrukt. 'Die twee doelpunten vergeef ik je niet, Foto: George Verberne

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 128