succesvolle voorhoede vormen, die aan de basis stond van de eerste Europese successen van Ajax. Vandaag de dag is Klaas Nuninga als bestuurslid technische zaken nog altijd nauw aan Ajax verbonden. De meest doelpuntrijke wedstrijd tegen de noordelingen werd gespeeld op 27 november 1966. Tijdens het eerste half uur van de wedstrijd zag het er niet naar uit dat deze ontmoeting in het Oosterpark op een doelpuntenfestijn zou uitdraaien. Ondanks een overwicht van Ajax hield een goed kepende GVAV-doelman Tonny van Leeuwen lang de 0-0 op het scorebord. Maar in het laatste kwartier van de eerste helft draaide de Ajax-voorhoede op volle toeren. Nog voor de rust werd er vier keer gescoord. De Groningers wisten daarna nog wel een tegendoelpunt te maken, maar pas bij 8-1 nam Ajax gas terug en kreeg GVAV de gelegenheid de eindstand op 3-8 te bepalen. De nederlaag was vooral een enorme deceptie voor de talentvolle doelman Tonny van Leeuwen. Zijn kansen op een basisplaats in het Nederlands elftal leken na deze blamage ineens een stuk kleiner. Dat seizoen '66-'67 stevende Ajax regelrecht op het kampioenschap af. In de returnwedstrijd tegen GVAV kon Ajax in het eigen stadion de titel binnenhalen. Met de monsterscore van de eerste wedstrijd in het achterhoofd zou de wedstrijd slechts een formaliteit zijn, meende het Amsterdamse publiek, dat zich bij voorbaat al opmaakte voor een feestje. Het pakte echter anders uit. Een oppermachtig Ajax belegerde weliswaar onophoudelijk het Groningse doel, maar doelman Van Leeuwen verkeerde in een glanzende vorm en maakte zijn reputatie van het op miraculeuze wijze weten te stoppen van 'onhoudbare' ballen geheel waar. De ene magistrale redding volgde op de andere waardoor Amsterdamse doelpunten uitbleven. Bij een van de schaarse Groningse uitvallen werd Ajax-collega Gert Bals verrast; 0-1. GVAV trok zich nu helemaal massaal terug voor eigen doel. De cornerverhouding liep op tot 19-0, maar Henk Groot kijkt toe hoe Sjaak Swart en Barry Hulshoff 'held van de dag' Tonny van Leeuwen belagen. De GVAV-doelman hield zijn doel schoon en door de 1-0 overwinning van zijn ploeg moest Ajax het kampioensfeest van het seizoen 1966-1967 een week uitstellen. E OKTOBER 2001 Foto: Collectie Ajax het lukte Ajax niet te scoren. In de allerlaatste minuut moest uitblinker Van Leeuwen toch bij een inzet van Klaas Nuninga capituleren. Het Ajax-publiek veerde op, maar het was verdediger Martin Koeman die op de doellijn een doelpunt wist te voorkomen. Een zegevierend GVAV verliet juichend het veld met in hun midden, gedragen op de schouders, held van de dag Tonny van leeuwen. Het was de eerste en enige uitoverwinning van GVAV op Ajax. In Amsterdam werd het kampioensfeest een week uitgesteld. De prestaties van Van Leeuwen die dag maakten ook indruk op bondscoach Georg Kessler. Drie weken later debuteerde Van Leeuwen in het Nederlands elftal tegen Oost-Duitsland. Povere wedstrijd In de zomer van 1971 ging de afdeling betaald voetbal van GVAV op in de nieuwe profclub FC Groningen. Een meer efficiënte organisatie en een elftal bestaande uit een mix van jong talent en routine moest het voetbal in Groningen nieuw leven inblazen. Reikhalzend keek men in het noorden uit naar de eerste ontmoeting met Europa-Cup-1-winnaar Ajax. In een uitverkocht Oosterpark kregen de toeschouwers tot hun teleurstelling een povere wedstrijd voorgeschoteld. De noordelingen hielden met zwaar verdedigend spel de stand op 0-0 en Ajax verloor een kostbaar punt. Tot overmaat van ramp kreeg Ajax-routinier Piet Keizer het zes minuten voor tijd aan de stok met de jonge Groningse verdediger Hugo Hovenkamp. Beide spelers werden het veld uitgestuurd. Een paar maanden later nam Ajax in de thuiswedstrijd sportief revanche door de Groningers met 7-0 te verpulveren. 'FC Groningen dolgedraaid, verpletterd, vernederd' kopte Het Parool de volgende dag. Twee jaar later wist Ajax deze monsterscore te overtreffen en behaalde het de grootste overwinning tot nu toe op de Groningers. De slechts tienduizend bezoekers die op 6 januari 1974 de koude getrotseerd hadden en naar de Meer waren gekomen, werden getrakteerd op een 9-0 overwinning. Johan Neeskens scoorde drie keer; Jan Mulder en Piet Keizer waren 127

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 127