CANAL+ SIEMENS 1SS" f ABN AMRO a H ABN AMRO SIEMENS jrm Duitse club. De tweelingbroer van Shota verbleef op het moment van de FIOD-actie in Georgië bij het nationale elftal. De grootste zorg van teammanager David Endt was het welzijn van Shota Arveladze. Hij reed naar de woning van de speler om er wat kleren, een pyama en een tandenborstel op te halen. Hij trof er niet Shota's vrouw Tamara, die al vooruitgereisd was naar Georgië. Wel verbleef in de woning de familie van Revaz Arveladze, de oudere broer van Shota en Archil en voorzitter van hun club Dinamo Tbilisi. Revaz was toevallig op vakantie in Amsterdam. Hij bleek de vijfde arrestant, wat pas na zijn vrijlating bekend zou worden. Om half drie bracht Ajax een aanvullend persbericht uit, vergezeld van een uitnodiging voor een persconferentie om vier uur. Op kantoor lagen de normale werkzaamheden grotendeels stil. Alle computers waren op gezag van de FIOD uitgezet omdat de harde schijf moest worden gekopieerd. Tijdens de massaal bezochte persconferentie nam Arie van Eijden de dag in vogelvlucht door. Hij liet weten dat de fiscus in 1997 de transferdossiers van Shota Arveladze en Michael Laudrup bekeken heeft. 'Er zijn ons bij die gelegenheid geen bijzonderheden gemeld, later is aahgegeven dat men wel tot nader onderzoek zou overgaan, waarbij onze adviseur PriceWaterhouseCoopers betrokken zou worden. Vervolgens heeft daadwerkelijk correspondentie plaatsgevonden tussen PWC en de fiscus. Daarna werd het stil.' Volgens Van Eijden laat Ajax al jaren alle transfers controleren door accountants en fiscalisten. 'Ook deze twee transfers dus.' Toen Ajax drie jaar geleden naar de beurs Op het eind van de dag van de FIOD-inval belegde Ajax een persconferentie. Arie van Eijden en Jeroen Slop informeerden de media. Foto: Louis van de Vuurst ging, bracht een accountantscontrole ten behoeve van het prospectus evenmin bijzonderheden aan het licht. De Ajax- directeur: 'Jaarlijks krijgt de fiscus bovendien inzage in de dossiers over alle transfers. Die hebben zij ook in 1997 gezien.' Hoewel de klap van de inval nog nadreunde, de onzekerheid over de gevolgen groot was en vooral ook de zorg om het welzijn van de arrestanten iedereen bezighield, sloot Van Eijden de persconferentie in optimistische bewoordingen af: 'Maar deze club komt weer boven water en we laten ons door deze zaak niet tegenhouden om Ajax terug aan de top te brengen.' Voorzitter Michael van Praag was 's avonds te gast bij Barend en Van Dorp, een afspraak die al weken eerder gemaakt was. Hij stelde dat met de transfers van Laudrup en Arveladze niet is geknoeid. 'Het is uitgesloten dat er iets aan de hand is.' Voor vijf mannen begon de eerste nacht in de cel. Shota Arveladze had niet gegeten. Hij was aangeslagen, hoewel het contact met advocaat Leo Spigt hem kracht gegeven had. Eten kon hij echter niet in een ruimte waar ook de wc zich bevond. 's Nachts had hij het koud. Geen duidelijkheid Op dinsdag deden de computers het weer en ging het personeel, zij het enigszins gelaten, gewoon weer aan het werk. Op de beurs werd het aandeel Ajax in de eerste handelsminuten verkocht voor 7,20 euro, waarna het aandeel snel richting een verlies van tussen de vijf en tien procent daalde. Advocaat en voormalig voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal E. Vilé liet in het Radio 1 Journaal weten dat de KNVB er geen idee van heeft aan welke eisen betaald- voetbalorganisaties in Nederland moeten voldoen om een conflict met de belastingdienst te voorkomen. 'Zolang er niet volstrekte duidelijkheid is vanuit de fiscale wetgeving en met name de toepassing door de FIOD en de fiscale rechter, kan het zijn dat andere clubs dezelfde fouten maken. Er is geen duidelijkheid over hoe de belastingdienst reageert. Andere clubs en dus ook de KNVB kunnen niet weten waar de knelpunten zitten. Voor zover ik weet zijn de transfers van spelers de laatste jaren juridisch en fiscaal goed begeleid. Ik verwacht niet dat het onderzoek bij Ajax een opzienbarende fraude oplevert. Eerder een verschil van inzicht met de fiscus of er loonbelasting moet worden ingehouden over een bedrag dat aan de spelers toekomt,' aldus Vilé. Nog steeds was voor de buitenwereld niet duidelijk wie de vijfde arrestant was. Evinmin was bekend hoe de aanklacht tegen de vijf afzonderlijke verdachten precies luidde. 'Afhankelijk van wat het onderzoek uitwijst, worden de aanklachten opgesteld,' liet het parket weten. Ajax kreeg niets te horen en wist zelfs niet waar de betrokken mensen werden vastgehouden. De club kon alleen maar afwachten. Woensdag aan het eind van de middag kwam Arie van Os als eerste vrij. Kort daarna mocht ook Shota Arveladze het bureau verlaten, 's Avonds meldde de pers dat iedereen vrij was, maar dit berustte op een misverstand. Maarten Oldenhof werd pas om twee uur 's ochtends vrijgelaten. Shota Arveladze hervond kort na zijn vrijlating zijn humor. In de tuin bij zijn advocaat vroeg deze hem om een handtekening voor zijn dochter, een grote fan. De voetballer tekende met 'Shota Corleone'. De volgende morgen vloog hij naar Georgië. Zaterdag vielen hij en zijn broer in in de wedstrijd tegen Italië. Georgië verloor met 2-1, dat kon er ook nog wel bij. De arrestanten zijn gehoord en weer op vrije voeten. De geestelijke verwerking van de gebeurtenissen zal nog lang duren. Ook de uitkomsten van het onderzoek zullen naar verwachting nog lang op zich laten wachten. Dit verhaal wordt vervolgd, dat staat vast. Wanneer het wordt afgesloten is ongewis, ook daar kan de FIOD niets over zeggen. AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 56