FIOD-inval bij Ajax I Daags na de laatste competitieronde van het seizoen 2000-2001, waarin Ajax zich door een 5^overwinning op AZ plaatste voor de voorronde van het Champions- Lea^^^^^oi, was de directie van Ajax al vroeg in de ochtend bijeen op kantoor in de "Amsterdam Arena. Voor de selectie, die de avond tevoren een dinertje gehad had ter afsluiting van het seizoen, stond de vakantie voor de deur. Voor directie en personeel was het een gewone werkdag. Leek het. Van de directievergadering waarin het komende seizoen uitvoerig doorgenomen zou worden, kwam niet veel terecht. Even na negenen werd directiesecretaresse Rosalie Gordon aan de deur geroepen waar ambtenaren van justitie haar vroegen hen naar algemeen directeur Arie van Eijden te brengen. Verbaasd, omdat zij veronderstelde dat Van Eijden buiten haar om een afspraak had gemaakt, vroeg zij de dames en heren een ogenblik te wachten. Daarvan kon geen sprake zijn, men stond erop onmiddellijk naar de algemeen directeur gebracht te worden. Op maandag 28 mei deed de FIOD (Financiële inlichtingen- en opsporingsdienst) een inval bij Ajax en NAC. Dossiers werden in beslag genomen, verdachten voor verhoor meegenomen naar bureaus. Drie dagen zaten de arrestanten vast. De uitslag van het onderzoek kan jaren op zich laten wachten. Op diens kamer wachtte hem de meest onaangename mededeling sinds zijn aantreden in oktober 2000: de rechtspersoon Ajax stond onder verdenking van de FIOD. Voor Van Eijden persoonlijk kwam de klap hard aan. Later op de dag zei hij: 'Het is een déja-vu- gevoel. Bij mij werden vanmorgen oude wonden opengereten.' Erg veel kon de FIOD de Ajax-directie niet vertellen. De FIOD was kennelijk al enige tijd bezig twee transfers uit 1997 te onderzoeken en verdacht Ajax van fraude daarbij. Nu zocht men bewijsmateriaal en wilde men getuigen horen. Van Eijden en door Michel Sleutelberg financieel directeur Jeroen Slop kregen opdracht Shota Arveladze te laten halen. Arveladze zat op dat moment nietsvermoedend in het spelershome. Hij was vandaag vroeg, had zich al omgekleed voor de training, zijn laatste van het seizoen bij Ajax, want de volgende dag zou hij naar Georgië vliegen om zich te vervoegen bij de nationale selectie, die zich voorbereidde op twee WK-kwalifïcatiewedstrijden. Een medewerker van Ajax vroeg hem zich weer om te kleden en mee te komen. De verbijsterde spits werd meteen aangehouden en afgevoerd voor verhoor. Intussen waren zo'n vijftien rechercheurs van justitie en de FIOD uitgezwermd over de Ajax-kantoren om 'de boeken' te bekijken en eventueel in beslag te nemen. Het werd de directie verboden om met de buitenwereld te praten. Uit voorzorg liet Ajax om 9.52 uur de handel in het aandeel Ajax stilleggen. Door de plaatsing voor de voorronde van de Champions League was het fonds direct na opening van de beurs acht procent gestegen, naar 7,50 euro. De handel zou de hele dag stil blijven liggen. Vijf arrestanten Nadat Shota Arveladze was afgevoerd, werd de technische staf ingelicht over de gebeurtenissen. Vervolgens werd het personeel bijeengeroepen en op de hoogte gesteld. Buiten trainde de selectie, in de perskamer hoorden de medewerkers geschokt dat ze er rekening mee moesten houden dat hun telefoons konden worden afgeluisterd. Zo ver als de bevoegdheden van de FIOD gaan, zo summier was de informatie waar Ajax het mee moest doen. Het persbericht dat om twaalf uur verstuurd werd was dan ook kort: De FIOD (Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst) heeft hedenochtend in het kader van een onderzoek de kantoren van Ajax bezocht. Ajax wordt door de FIOD verdacht bedragen te hebben betaald, die zouden moeten worden aangemerkt als loonbetalingen. Ajax heeft op eigen verzoek in afwachting van de ontwikkelingen de handel in het aandeel Ajax laten stilleggen. In de loop van de middag druppelde wat meer informatie binnen. Er zou sprake zijn van vijf arrestanten. Naast Shota Arveladze werden ook Arie van Os, voormalig Ajax- directeur Maarten Oldenhof en ex-voorzitter John Peek van NAC opgepakt. De onbekende vijfde zou een oud-Ajax-bestuurder zijn, meldden de media. Het onderzoek richtte zich, voor wat Ajax betreft, op de transfers van Shota Arveladze en Michael Laudrup. De Deen, assistent van bondscoach Morten Olsen bij het Deense nationale elftal, werd echter niet gearresteerd. Hij kwam met de plaatselijke justitie overeen dat hij zich pas hoefde te melden na de WK-kwalificatiewedstrijd die Denemarken op zaterdag tegen Tsjechië speelde. Bij NAC en bij de Duitse voetbalclub FC Köln lichtte justitie bij een inval de dossiers van Archil Arveladze. Deze kwam in 1997 naar NAC en vertrok later naar de AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 55