Foto's: Louis van de Vuurst Co Adriaanse heeft het afgelopen seizoen een aantal spelers uitgeprobeerd op de rechtsbackpositie. De van een hardnekkige blessure teruggekomen John O'Brien deed het volgens de trainer het best op die plek. John van 't Schip nam na afloop van Ajax - AZ afscheid als assistent-trainer. Volgend seizoen is hij de hoofdcoach van FC Twente. (5/58), RKC Waalwijk (6/56) en FC Utrecht (7/56), die allemaal op het vinkentouw zaten van wel of geen Europees voetbal. En dus was de spanning op zondag 27 mei op de velden in Amsterdam (Ajax - AZ), Utrecht (FC Utrecht - FC Groningen), Waalwijk (RKC - Roda JC) en Rotterdam (Sparta - Vitesse) om te snijden. Vijf honden vechten om drie vette kluiven. Wie zouden Europees voetbal halen en wie zouden er afvallen? Ook Ajax kon in het slechtste scenario nog buiten de boot vallen. Voor de derde plaats moest Ajax vanzelfsprekend van AZ winnen en moest Roda in Waalwijk punten laten liggen. AZ stelde alles in het werk om het Ajax zo lastig mogelijk te maken en loerde, zoals praktisch iedere tegenstander, met veel mensen achter de bal op de counter. Toch lukte het Rafael van der Vaart met een mooi schot Ajax op 1-0 te brengen, maar vier minuten later was het alweer gelijk door zo'n gevaarlijke counter. Nog voor de rust was het weer Rafael van der Vaart die kans zag de bal achter de keeper te laten belanden (2-1), waardoor Ajax en het publiek weer even wat rustiger konden ademhalen. De mooie gedachtes konden pas echt de vrije loop krijgen toen Andy van der Meyde uit een vrije trap de bal via de paal pardoes in het doel zag belanden (3-1). Eindelijk een beetje mazzel. De opluchting was groot en de berichten uit Waalwijk waren gunstig. Voor hij werd gewisseld bracht Shota Arveladze met een prachtige kopbal zijn seizoentotaal op achttien treffers, waarna hij samen met Nikos Machlas werd gewisseld voor Daniel Cruz en Cedric van der Gun. En die twee hadden er wel zin in om nog wat leuks te laten zien. Van der Gun schoot Ajax op aangeven van Cruz naar 5-1. Cristian Chivu kwam nog even de geblesseerde Tim de Cler vervangen maar de wedstrijd was gespeeld en Ajax had gedaan wat het moest doen. En omdat Roda JC het inderdaad in Waalwijk niet kon bolwerken tegen RKC en zelfs de volle winst uit handen moest geven, schoof Ajax in de eindstand naar de derde plaats. Met PSV, Feyenoord en Ajax gaan Roda JC, FC Utrecht en bekerwinnaar FC Twente volgend seizoen het Europese voetbal in. Ajax vierde de derde plaats bescheiden en ingetogen. Een reden tot grote feestvreugde was er zeker niet want te veel mogelijkheden bleven onbenut om aanspraak te maken op de tweede plaats, die eigenlijk had moeten worden behaald. Dat de ploeg ternauwernood toch nog de derde plaats opeiste is goed maar het voldane gevoel ontbrak. Het was meer opluchting dan voldoening en het bescheiden ererondje van de spelers na afloop typeerde dat ook duidelijk. AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 52