Foto's: Yvonne Witte geconcludeerd dat Ajax de beste kansen moest hebben om te winnen. De laatste keer dat Ajax in competitieverband in Amsterdam van Feyenoord had verloren was op 17 mei 1987 in het Olympisch stadion. Toen werd het 3-1 voor de Rotterdammers. Daarna werden het allemaal gelijke spelen of overwinningen voor Ajax. Het rijtje 4-1, 2-0, 3-0, 4-0 en 6-0 is om in te lijsten, maar dat is allemaal historie. De realiteit was dat Ajax de zoveelste kans kreeg om de Rotterdammers met een overwinning wel heel dicht te naderen en zelfs, met de inhaalwedstrijd tegen Vitesse nog in het vooruitzicht, de tweede plaats nog steeds binnen handbereik had. Daar kwam nog bij dat Feyenoord de afgelopen weken bepaald niet in goeden doen was. Het had acht van de laatste veertien competitieduels verloren, maar ook Ajax kende zo zijn problemen en had eveneens wisselende successen geboekt. Onzekerheid dus troef aan beide kanten en de ploeg die zijn zenuwen het beste in bedwang zou kunnen houden maakte een goede kans de wedstrijd te winnen. Ajax begon uitstekend met snel en aanvallend spel dat al kort na de aftrap vruchten had kunnen afwerpen als de kopbal van Chivu niet op de lat maar in het doel was beland. Kort daarna kwamen de Rotterdammers echter op voorsprong door onvoldoende ingrijpen van onze defensie. Feyenoord kon er maar kort van genieten want binnen tien minuten stond Ajax op voorsprong door twee prachtige goals van Shota Arveladze op aangeven van Pius Ikedia en Cedric van der Gun. De 2-1 voorsprong was volledig in overeenstemming met de krachten in het veld en eigenlijk was het wachten op de genadeklap voor Feyenoord. De Rotterdammers werden feitelijk min of meer weggespeeld maar Ajax zag geen kans dat in nog meer doelpunten uit te drukken. 'Ik was blij dat het in de rust maar 2-1 stond. We werden in de eerste helft overlopen door Ajax,' moest Bert van Marwijk erkennen. Co Adriaanse vond meer dat Feyenoord overspeeld werd. 'Als Van der Gun of Yakubu de kans op 3-1 had benut, was de wedstrijd al in de eerste helft gespeeld. We konden ons positiespel goed uitvoeren. We hielden achterin Yakubu over en het spel was prima. Hoewel we domineerden, waren we defensief ook kwetsbaar. Feyenoord kwam één keer over de middenlijn en het was meteen een doelpunt.' Ontluisterend Heel anders ging het na de rust met voor Ajax jammerlijke gevolgen. De verdediging, toch al niet de meest sterke linie van het elftal, kreeg het plotseling een stuk zwaarder te verduren doordat de aanvallende impulsen van Feyenoord sterker werden en Ajax nog steeds volop op de aanval speelde, met alle risico's van dien. Met nog een half uur te spelen lukte het Feyenoord de achterstand om te zetten in een 3-2 voorsprong. Vervolgens ging Ajax nog meer op de aanval spelen om tenminste nog een gelijkspel uit het vuur te slepen. Dat is altijd gevaarlijk, want in zo'n Na vijf weken niet gespeeld te hebben, kreeg Cristian Chivu kramp aan het eind van Ajax - Feyenoord. Richard Witschge geeft aanwijzingen in de verloren Klassieker. situatie is balverlies dodelijk, en dat bleek. Wat er bij de vierde tegengoal gebeurde was ontluisterend, vooral voor Fred Grim die plotseling drie Feyenoord-spelers ongehinderd op zich af zag komen terwijl heel Ajax zich op de helft van Feyenoord bevond. Het Rotterdamse trio kon opstormend richting Grim doen wat het maar wilde. Het werd de nekslag voor Ajax. Nog even veerde de ploeg op toen Shota Arveladze zijn derde doelpunt scoorde, maar dat gebeurde vijf minuten voor tijd. Alleen Rafael van der Vaart, ingevallen voor Chivu, kwam nog een keer in stelling voor de gelijkmaker maar hij schoot net over het doel. Een gelijkspel zou onze ploeg zeker hebben verdiend, maar het zijn nu eenmaal de kille cijfers die overblijven en de boeken ingaan. Grote domper Voor de vijfde maal had Ajax nagelaten zich naar de tweede plaats te spelen. Voor AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 49