Nederlands elftal is voor haalbare mooier dan een carrière praktijken rond het hoofdveld van de eigen kweek. Ook Van der Vaart heeft een manager. Hij wordt begeleid door Pro Active, van de oud-Ajacieden Sjaak Swart en Soren Lerby. Van der Vaart: 'Twee jaar geleden kwam Swart naar me toe. Ik heb iemand als Swart nodig. Als er een contract wordt opgesteld, begrijp ik toch niet waarover het gaat. En eerlijk gezegd interesseert het me ook niet zoveel. Voor mijn nieuwe contract ben ik alleen bij het zetten van mijn handtekening actief geweest, verder heb ik alles aan Swart overgelaten. Samen met Soren Lerby regelt hij alles voor mij. Ik vind dat prima, want dan kan ik me volledig op het voetballen concentreren. Vroeger dacht ik bij mezelf: die zaken regelt mijn vader wel. Maar vandaag de dag komt er zoveel bij kijken. Mijn familie vertrouwt nu blind op Swart en Lerby. En ik moet zeggen, ik ben heel blij met m'n contract.' Van der Vaart probeert zoveel mogelijk van dag tot dag te leven. Na het WK in Argentinië en de korte vakantie in Spanje zal hij zich - door de voorronde voor de Champions League eerder dan gepland - weer moeten melden voor de training. Geen medelijden, want Van der Vaart vindt staan op gras leuker dan liggen op zand. Hij weet wat hem te doen staat: 'Ik wil volgend seizoen opnieuw een basisplaats veroveren, het liefst als linkshalf en anders als schaduwspits. Maar vooral wil ik lekker voetballen. Spelen zonder blessures en nog beter worden, dat is mijn persoonlijke streven. Verder hoop ik dat we met de ploeg mee kunnen doen in de strijd om de titel. Ik zou graag de beker willen pakken en de Europa Cup. Maar we moeten realistisch zijn: deelname aan de Champions League zou op zich al prachtig zijn. Een schitterende ervaring. Spelen tegen een club als Lazio, dat zie ik wel zitten! Deze ploeg is jong, we moeten elkaar nog beter leren aanvoelen. Het afgelopen seizoen was mede daardoor zo wisselvallig. Daarom vind ik het knap dat we derde zijn geworden.' Voor de lange termijn heeft Rafael slechts één doel: spelen in het Nederlands elftal. 'Dat is voor mij het hoogst haalbare, mooier ook dan een carrière in het buitenland.' Voor een jonge speler in ontwikkeling is een goede grasmat van groot belang. Daarom is Van der Vaart blij dat de laatste mat een belofte voor de toekomst was. 'De mat ligt er werkelijk als een biljartlaken bij. Dieptepunt was voor mij de bekerwedstrijd tegen Vitesse. Bij iedere sliding lag er meteen een kuil van een halve meter in het veld. Maar men moet niet vergeten dat er in Nederland slechts een paar goede velden zijn. RKC, FC Twente, Vitesse en Feyenoord zijn de vier clubs met de mooiste velden. Op de andere velden zijn veel hobbels.' Als de grasmat goed blijft, dan zouden er met de huidige selectie en een paar gerichte versterkingen mooie dingen kunnen gebeuren. Van der Vaart: 'Deze ploeg moet nog twee, drie jaar groeien en dan zullen de successen vanzelf komen. Ik verwacht dat ik het allemaal zal meemaken, want ik ben van plan om mijn contract gewoon uit te dienen. Ik wil graag tot 2006 blijven. Dan ben ik 23 en zien we wel weer verder.' En het rijexamen? Dat is binnen, want op vrijdag 1 juni slaagde Van der Vaart bij zijn eerste poging. 'Dat scheelt me toch een paar uur rijden op een dag,' zegt Lolita opgelucht. AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 34