Ik overal van' A J AX MAGAZINE JUNI 2001 Waar Winter en Witschge te kennen hebben gegeven dat Adriaanse te kort zou schieten in de omgang met oudere, ervaren spelers, daar lijkt de jeugd juist met de dit seizoen debuterende hoofdtrainer weg te lopen. Voor Van der Vaart is dat niet anders. 'Dankzij hem speel ik in het eerste. De kritiek van de buitenwacht komt feitelijk door Winter en Witschge. Maar voor mij is Adriaanse belangrijk geweest. In de omgang heb ik geen problemen met hem. Toen ik er voor de eerste keer naast kwam te staan, heeft de trainer me dat een dag voor de wedstrijd gezegd, wat gebruikelijk is. Ik baalde wel, maar achteraf geef ik de trainer gelijk. De laatste wedstrijden waarin ik wel speelde, ging het ineens weer veel beter. Ik was gretig en speelde goed. Waarschijnlijk had ik die rustperiode toch nodig. Vooral de laatste wedstrijd, tegen AZ, liep geweldig. Ik werd uitgeroepen tot man of the match, kreeg de titel talent van het jaar en scoorde twee keer. Wat wil je nog meer?' Makelaar Er is de laatste tijd veel te doen geweest over de toenemende makelaardij op de Toekomst. De directie van Ajax beklaagde zich openlijk over de ronselachtige laatste thuiswedstrijd tegen AZ werd de naam van de gepasseerde Witschge veelvuldig gescandeerd, wat Adriaanse later zou uitleggen als een motie van wantrouwen tegen de man die op zijn plaats speelde. Hoe heeft Van der Vaart zelf alle heisa rond Richard Witschge ondergaan? Van der Vaart: 'Dat supporters zijn naam scanderen begrijp ik wel. Richard is geliefd bij de supporters. Maar dat geldt ook voor mij, de supporters mogen mij. Het scanderen van Richards naam was eerder tegen Adriaanse bedoeld dan tegen mij. Ik heb er trouwens geen last van, vind het echt niet erg. Op het veld sluit ik me volledig af, ben ik met de wedstrijd bezig. Ik vind Richard trouwens een goeie gozer. Hij heeft veel humor, is eigenlijk nooit serieus. Hij trapt altijd lol en soms denk ik weieens dat hij ook nog een kind is. Voor een wedstrijd is hij wel altijd serieus. Als we samen spelen, nemen we vooraf de tactische zaken door. Wie de corners neemt en wie de vrije trappen, dat soort dingen. Richard steunt me, dat heeft hij altijd laten blijken. Hij heeft me duidelijk gemaakt dat ik me niets moest aantrekken van alles wat er is gebeurd. Het is iets tussen hem en de trainer. Richard heeft me gezegd dat hij zelf ook vindt dat ik moet spelen. Dat vond ik prettig om te horen.' begon als voetballer. Ook zijn 12-jarige broertje Fernando speelt bij de club uit Beverwijk. Rafael, kritisch: 'Hij doet het redelijk, maar mist een beetje de spirit.' Vader Ramon speelde jaren in het eerste van de Kennemers, maar is inmiddels bezig met afbouwen in het derde. Rafael: 'Het is altijd mijn cluppie geweest, maar de laatste tijd kom ik er niet veel meer. Ik moet meestal zelf spelen.' In een jaar waar het bijna alleen hosanna voor hem was, kan ook weieens iets mis gaan. Is er in het versnelde proces van jeugdspeler tot eerste-elftalspeler iets gebeurd wat het talent in de praktijk is tegengevallen, waar hij misschien anders had verwacht? Van der Vaart denkt lang na en zegt dan, verlegen en eerlijk: 'Nee, eigenlijk niet. Alles voelt oké. Maar dat komt waarschijnlijk doordat ik jong ben. Ik geniet overal van.' Zenuwen kent hij niet. Slecht slapen voor een wedstrijd? Van der Vaart zal er geen last van hebben. 'Ik hoor weieens van andere spelers dat ze in hotels vaak slecht slapen omdat ze niet in hun eigen bedje liggen. Ik slaap altijd goed, maakt niet uit waar.' Richard Witschge Van der Vaarts sterke optreden in het eerste leidde tot veel commotie rond een andere linkspoot, Richard Witschge. In de

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 33