'Ik speelde soms drie keer in de week, voor Ajax en de nationale elftallen. Ik heb begrepen dat dat te zwaar is voor een voetballer' pfe -;-'-i vakantie naar Spanje gegaan. Had ik daar wat gevoetbald, een beetje getennist en lekker op het strand gelegen. Kijk, in de huidige situatie zou ik het liefst elke dag willen spelen. Ik ben eigenlijk nooit moe. Toen ik wissel was, werd dat zo besloten omdat ik mijn rust moest nemen. Ik speelde soms wel drie keer in de week, voor Ajax en de nationale elftallen. Hoewel ik dat zelf helemaal niet erg vond, begrijp ik inmiddels dat dat eigenlijk niet kan. Het is te zwaar voor een voetballer.' Van der Vaart wordt door de leiding van Ajax dan ook af en toe tegen zichzelf in bescherming genomen. Het leven van Rafael bestaat uit voetbal, voetbal en nog eens voetbal. Aan studeren heeft hij een hekel. Van der Vaart: 'Ik heb mijn mavo diploma gehaald en daarna nog een vervolgopleiding bij het Rode- Kruisziekenhuis gedaan. Maar daar ben ik mee gestopt, want studeren is niets voor mij. Ik volg officieel nog een cursus Spaans, zodat ik in de vakantie beter met mijn familie kan communiceren. Ik heb pas vier lessen gehad, daar is het bij gebleven. Ik merkte gewoon dat ik er geen zin in had, ik kon me er niet toe zetten. Het waren privélessen van tweeëneenhalf uur. Ik vond er niets aan. Ik kan het Spaans nu wel redelijk volgen, maar het praten moet beter. Toch vind ik het wel een mooie taal om te leren.' Na een korte stilte biecht hij op: 'Ik moest laatst een brief overschrijven, voor ABN AMRO. Het stelde niets voor, maar ik merkte dat ik er moeite mee had. Ik ben gewoon niet meer gewend om te schrijven. Ik deed dat echt slordig.' Dat laatste wordt volmondig bevestigd door zijn moeder, die bij het interview aanwezig is en voor koffie met koek zorgt. Het gezin Van der Vaart beseft nog nauwelijks wat er het afgelopen jaar allemaal is gebeurd. Moeder Lolita: 'Het is zo vlug gegaan. We hebben geen tijd gehad om na te denken. Dit viel gewoon niet te voorspellen. Maar gelukkig gaat het goed, op het kamp is alles hetzelfde gebleven. Als we hier op de club zijn, hoor ik tegenwoordig wat vaker dat we de ouders van Rafael zijn, maar dat vind ik juist leuk.' Met 'hier op de club' wordt niet Ajax, maar de Kennemers bedoeld, waar Rafael ooit AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 31