Rafael va bouwt rustig aan toekomst 28 AiAX MAGAZINE JUNI 2001 Het seizoen 2000-2001 leidde de definitieve doorbraak van Rafael van der Vaart in. De Heemskerker dwong een basisplaats in het eerste af en werd uitverkoren tot talent van het jaar. Zijn ontwikkeling verliep zo snel dat hij zelfs enige tijd op de bank werd gezet. Rafael moest rust nemen, zo oordeelde de technische staf. Het talent zelf zou het liefst dag en nacht op het voetbalveld staan. Een gesprek met een voetbaldier, dat door alles en iedereen binnen de club wordt gekoesterd als de diamant voor later. Rafael van der Vaart, in februari achttien jaar geworden, ligt ontspannen op de bank in de woonwagen in Heemskerk, waar hij samen met zijn moeder (Lolita Garcia Gillardo), vader (Ramon) en jongere broer (Fernando Geen moment maakt hij de indruk onrustig te zijn, terwijl hij evenmin op enige vorm van nervositeit is te betrappen voor het rijexamen dat hij een dag later zal hebben. Van der Vaart wil, ondanks de sterk toenemende aandacht voor het talent van het jaar, vooral zichzelf blijven. Ook na het tekenen van een aanzienlijk verbeterd contract, dat hem tot en met 2006 aan Ajax bindt. Het afgelopen seizoen moet een bijzondere ervaring zijn geweest voor de jonge middenvelder. Plotseling stond hij daar, in Ajax 1. Hoe kijkt Van der Vaart er zelf op terug? Nuchter stelt hij vast: 'Het is zeker snel gegaan met mij. Ik begon het seizoen gewoon in de Al en speelde af en toe mee met het tweede elftal. Opeens moest ik door Jeroen van den Berg foto's Louis van de Vuurst plaatsnemen op de bank bij het eerste. Tegen AA Gent uit mocht ik er bij een stand van 0-4 en nog een half uur te spelen in. Ik debuteerde goed, met een assist en een doelpunt. Twee weken later stond ik in return tegen AA Gent in de basis en scoorde ik weer. Toen Witschge geblesseerd raakte, kreeg ik een basisplaats. Dat was verrassend, ook voor mij. Tegelijkertijd was het ook een droom die uitkwam: spelen in het eerste van Ajax, zeker als je bedenkt dat ik al acht jaar bij de jeugd heb gespeeld. En spelen in een vol stadion is wat ik als kind altijd wilde. Nu weet ik uit ervaring dat het net zo mooi voelt als ik destijds vermoedde.' Het winnen van prijzen (talent van het

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 28