De pers heeft duidelijk "op de man gespeeld Het is een hetze zeggen Winter en Witschge, die daar een belang bij hebben. Hun contract loopt door en ze staan niet in het veld bij de huidige trainer.' Maar het is toch niet normaal als een speler te weten komt dat hij niet hij de selectie zit doordat zijn hotelpak niet klaar ligt? 'Nee, dat is ook niet normaal. Dat is een organisatiefout geweest, waar ik niets aan kon doen, maar waar ik uiteindelijk wel verantwoordelijk voor ben. Ik heb de twee verantwoordelijke mensen erop aangesproken en de opdracht gegeven Aron die middag op te bellen om mijn excuses aan te bieden.' Wat is er nou precies gebeurd? 'We trainden op zaterdagochtend voor Ajax - Feyenoord. Na de training zouden we in trainingskamp gaan. We waren gekomen tot een selectie van 19 spelers. Na de training moest er daar nog één van afvallen. Dat maak ik niet bekend vóór de training, omdat er op de training altijd iets kan gebeuren. Iemand kan geblesseerd raken bijvoorbeeld. De namen van die 18 spelers geef ik voor de training wel door aan de teammanager David Endt. Onder voorbehoud! David heeft die 18 spelersnamen "onder embargo" doorgegeven aan iemand van de wasserij. Diegene wist kennelijk niet wat embargo betekende en heeft bij die 18 spelers de kleding op het haakje gehangen. Na de training ben ik naar mijn kleedkamer gelopen en heb tegen Peter Boeve gezegd dat hij naar Aron toe moest gaan om te zeggen dat ik met hem wilde praten. Aron was eerder in de kleedkamer dan Boeve en zag dat er geen kleding voor hem hing. Toen Boeve daarna binnenkwam en zei dat ik met Aron wilde praten zei Aron: "Dat hoeft niet meer, ik weet het al." Met dat antwoord kwam Boeve weer bij mij. Ik wist niet dat de kleding al in de kleedkamer hing. Dat hoorde ik pas na de lunch in Purmerend, waar we op trainingskamp waren. Toen heb ik David de opdracht gegeven Aron te bellen om mijn excuses aan te bieden. Nogmaals, ik ben verantwoordelijk. Diezelfde middag heb ik dit verhaal aan alle spelers verteld en gezegd dat ik het verschrikkelijk vond en dat dit niet mijn werkwijze is. Dat weten ze ook wel, want ik ben juist heel open en eerlijk. 'Verder heb ik eerder heel uitgebreid met Winter en Witschge gesproken. Aron vertelde ik drie keer uitgebreid waarom hij niet in de basis stond. Eén keer heb ik hem uitvoerig verteld waarom hij geen wissel meer was. Twee keer waren Peter Boeve en John van 't Schip daarbij, de andere keer was Leo Beenhakker erbij om over Arons toekomst te praten. Nu kan je vragen: wat is uitleggen? Ik kan uitleg geven in één zin, of ik kan zeggen: "Richard, kom maar even zitten, we gaan een kwartier praten." Diverse keren heb ik inderdaad met hem zitten praten en de redenen uitgelegd om te kiezen voor Rafael van der Vaart. Diverse keren.' Pers Niet alleen de interne communicatie van Adriaanse met enkele spelers werd in verschillende media breed uitgemeten, ook zijn externe communicatie met diezelfde media stond meerdere malen ter discussie. Adriaanse: 'Ik vond dat de benadering van de pers te negatief en te sterk op mijn persoon gericht was. En op alles wat een afgeleide van mij is. Tomas Galasek is daarom ook onheus bejegend. Hij zou niets toevoegen, te vlak, te flets en geen leider zijn; hij zou geen Ajax-speler zijn. De pers heeft duidelijk "op de man gespeeld". Het is een hetze.' Hoe komt dat? 'Dat komt omdat een aantal mensen mij liever niet als trainer van Ajax gezien had, maar een ander.' Cruijff? 'Nou, die naam noem jij, ik niet. Verder ben ik natuurlijk een man die weerstand oproept. Vooral bij mannen. Men vindt mij te zelfverzekerd, hautain, eigenwijs, betweterig. Als je dat uitstraalt, word je door mensen onderuit gehaald.' Op welke media doel je precies? De Telegraaf, Sportweek en Sport aan Tafel. De Telegraaf heeft al voordat ik ook maar getraind had negatief, over mij geschreven. Toen is de trend ingezet, die tot op heden is doorgegaan en volgend jaar wel weer door zal gaan. Sportweek schrijft trouwens een goed verhaal, alles heb ik gezegd. Maar dan zetten ze zoiets belachelijks ernaast met die cijfers. Daar schrijven ze dat ik altijd "hij heb" zeg, nou dat heb ik nog nooit van mijn leven gezegd. Dat is zoeken naar iets. Ik neem het natuurlijk niet serieus, maar het wordt wel weer over je AJAX MAGAZINE JUNI 2001 19

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 19