Ik ben niet het type dat door vriendschap te sluiten met spelers tot prestaties komt' Hebben vrouwen dan geen persoonlijkheid? 'Jazeker hebben vrouwen persoonlijkheid. Maar op hun manier, waarbij gevoel een veel grotere rol speelt. Om terug te komen op de "P" van persoonlijkheid. Dani had bijvoorbeeld een heel slappe "P". Het is een heel mooie man, maar hij heeft er een enorme bende van gemaakt. Waarom? Omdat hij qua karakter niet datgene kon brengen wat nodig was om zijn talent optimaal te exploiteren. Gronkjaer heeft dat ook een klein beetje, maar veel minder. Dani is echt de verkeerde kant opgegaan. Dat zal Gronkjaer niet overkomen. "P" heb je van je ouders en van je opvoeding en je kunt het ontwikkelen door met de goede vrienden om te gaan, een cursusje hier, een cursusje daar en door schade en schande wijs te worden.' Afstand Er wordt vaak gesproken over twee typen trainers: de leraar en de praktijkman. Adriaanse wil zichzelf niet in een hokje plaatsen. De manier waarop hij traint en zijn relatie met de groep zijn een gevolg van zijn persoonlijkheid. 'Ik ben niet het oude-jongens- krentenbrood-type. Door mijn persoonlijkheid, hoe ik ben, hoe ik eruit zie, hoe ik kijk, hoe ik praat, hoe ik sta, hoe ik gebaar, ben ik niet iemand die meteen iedereen voor zich wint. Er is een zekere afstand. Dat straal ik blijkbaar uit. Onbewust overigens. Ik ben geen toffe jongen en geen allemansvriendje. Ik ben niet het type dat door vriendschap te sluiten met spelers tot prestaties komt. Ik breng mijn ideeën over naar de spelers en de groep door te praten, te trainen en te corrigeren. Maar ook door ze te motiveren. Ik spreek ze dusdanig aan dat ze meer kunnen dan ze denken te kunnen. 'Ook tijdens zo'n etentje ter afsluiting van het seizoen bemoei ik me niet met spelers. Dan zit ik met de technische staf aan een tafeltje. Ik ga niet naar de spelers toe, maar ze komen ook niet naar mij toe, hoor. Niet omdat ze een hekel aan me hebben. Ik ervaar dat niet als negatief. Ik ervaar het als respect of eerbied. 'Ik sta trouwens niet alleen voor de groep. Ik heb Van 't Schip en Boeve als assistenten. Zij praten ook veel met de groep. Daarom heb ik hen aangetrokken. Vooral Van 't Schip staat dicht bij de jongens. Hij is jong. Daar heb ik bewust voor gekozen. Ik ben 53, Schip is 36. Leo van Veen gaat volgend seizoen zijn rol spelen. Hij is ook geen 36 meer, maar hij is wel een totaal ander mens dan ik ben. Hij komt sympathieker over dan ik. Als je leiding geeft, moet je soms hard zijn. In gesprekken met de jonge jongens ben ik wat vaderlijker. Niet met Winter en Witschge. Maar wel met Van der Meyde, Ikedia, Pasanen en Chivu. Die hebben het weieens nodig dat de hoofdtrainer iets tegen ze zegt. Dat heeft dan meer impact.' Maar ondanks die afstand moet er wel een bepaalde chemie zijn tussen de trainer en de groep. 'Dat hoeft niet altijd. Als je goed bent in je vak, gaat het om twee dingen. In de eerste plaats gaat het om professionaliteit, vakmanschap en deskundigheid. Ten tweede gaat het om communicatie, het overbrengen van die kennis op mensen. Communicatie kan met warmte en vriendschap. Communicatie kan ook zijn duidelijkheid, eerlijkheid, consequent en gestructureerd zijn. Dat laatste is mijn kracht. Ik communiceer niet op die manier dat ze voor mij door het vuur gaan omdat ze mij nou zo'n lieve en aardige vent vinden en dat ze het voor mij doen. Dat vind ik professioneel gezien een verkeerd uitgangspunt. Als je eerlijk en duidelijk bent, moet je dingen soms onomwonden zeggen. Dat doe ik dan ook. Zo ben ik. Ik speel geen toneel. Thuis ben ik net zo. Dan kan ik soms ook bot en hard zijn voor mijn kinderen of voor mijn vrouw. Ik ben dan geen "Jan Lui met pantoffels". Ik ben dan net zoals ik hier aan tafel zit of zoals ik voor de groep sta. Veel mensen spelen rollen in het leven, die kunnen thuis anders zijn dan met vrienden. Ik ben overal hetzelfde.' Interne communicatie Adriaanse praat eloquent, duidelijk en uitgebreid. Toch hebben verschillende spelers naar buiten gebracht dat het schort aan de communicatie tussen de trainer en de spelers. Niet alleen Winter en Witschge lieten dit in verschillende media weten, ook Ferdi Vierklau gaf aan dat Adriaanse zijn omgang met de groep moet verbeteren. Adriaanse spreekt dit tegen: 'Ik weet ook wie zegt dat ik niet communiceer. Dat 17

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 17