meter die Ikedia vrijspeelde, en een solo aan de linkerzijlijn waarmee hij zeggen wilde: even goed opletten, Co. Nooit keek Witschge naar de bank in zijn jacht op de gelijkmaker, maar elke pass, passeerbeweging en fluwelen touch met die linkervoet, was een sneer naar de trainer die hem veel te lang uit het eerste heeft gehouden. Henk Spaan in Het Parool van 5 mei Leonardo loopt met een ontevreden gezicht naast zijn schoenen, Smolarek is nog te licht en Kalou lijkt met zijn hoofd bij contractbesprekingen te zijn. Tel bij deze problemen nog de twee onthutsend zwakke vleugelverdedigers Gyan en Rzasa op, en de resultaten zijn heel verklaarbaar. Maar vorm kan er ook plotseling weer zijn. Daarom is Feyenoord zondag geenszins kansloos tegen Ajax. Johan Derksen in Voetbal International van 9 mei Na RKC Waalwijk - Ajax noemde Co Adriaanse John O'Brien 'de beste rechtsback die hij dit seizoen bij Ajax gezien had'. De directe tegenstander van de Amerikaan, Rick Hoogendorp, scoorde twee keer. Hoeveel goals zou de spits wel niet tegen de slechtste rechtsback van Ajax gemaakt hebben? Bert Nederlof in Voetbal International van 9 mei Bont heeft Ajax het dit seizoen al vaak gemaakt, maar zo kolderiek als gisteren - nee, dat was zelfs in dit wonderbaarlijke voetbaljaar niet eerder vertoond. Drie Feyenoorders, Emerton, Leonardo en Tomasson, staken de gapende helft van Ajax over op weg naar doelman Grim. Henk Hoijtink in Trouw van 14 mei Eindelijk! Een wedstrijd die boeide, een wedstrijd waarin de aanvallers glorieerden, de doelpunten mooi en talrijk waren en het vleugelspel ouderwets goed was. Ajax-Feyenoord. Mark van den Heuvel en Remco Regterschot in Sportweek van 15 mei Foto: Yvonne Witte Als Ajax-Feyenoord van zondag (3-4) de norm is, dan is de Nederlandse voetbalcultuur de omgekeerde wereld. Feyenoord was voor een 0-0 naar Amsterdam gekomen. De uitkomst: zeven goals. Wat beide topclubs achterin lieten zien, was een parodie op rug-, man- of zonedekking. Het resultaat was een bizar doelpuntenfestijn, boeiend en aandoenlijk tegelijk. Ted van Leeuwen in Voetbal International van 16 mei De Klassieker is vanzelfsprekend gespreksonderwerp aan tafel, Ajax-Feyenoord bleek zeldzaam zinderend. Mart Smeets (presentator Studio Sport) en Hugo Camps (journalist Elsevier) hebben genoten, terwijl Johan Derksen (hoofdredacteur VI) vooral moe werd van verdedigend amateurisme. Sjoerd Mossou in Voetbal International van 16 mei Sorry Co, voor de veronderstelling in deze rubriek dat Cedric van der Gun voor de wedstrijd tegen Vitesse uit de selectie werd gezet vanwege zijn vormverlies of misschien wel vanwege brutaliteit jegens de trainer. Gelukkig is fouten maken menselijk. Wat dat betreft zijn verslaggevers net trainers. Die plaatsen ook weieens een verkeerde wissel. Je moet het naderhand wel durven toegeven. Rim Vóórhaar in Het Parool van 19 mei bijvoorbeeld verbaasd vast dat het maar weinig scheelde of Smeets had tegen Spelbos en Van Gelder gezegd: 'We zijn dan weliswaar op de valreep derde geworden, maar er moet nog veel gebeuren. Wat vindt onze afscheid nemende analyticus Ron Spelbos?' Cox schreef eerder dit seizoen eens dat hij al zappend nergens beelden van Vitesse - Ajax had kunnen vinden en hij wist wel waarom: Ajax had verloren en dat vinden ze in Hilversum niet leuk. Aardig citaat: 'Maar als ze een keer winnen, begint zelfs Het Klokhuis of Loveletters met een uitgebreide samenvatting.' Het meest schuldig aan de pro-Ajax- verslaggeving maakt de Volkskrant zich, vindt Cox. In zijn column over Ajax - Feyenoord van mei 2001 (verschenen onder de kop 'Voor wie het snapt is er een leerstoel') noemt Cox de Volkskrant 'het meest ongegeneerde Ajax-blad dat er is'. En: 'Voor positief nieuws over onze club moet je niet zijn bij Onkenhout en de zijnen.' Helaas, hier slaat Cox de plank mis. Waarschijnlijk heeft hij, uit gewoonte vermoed ik, al zijn hele leven een abonnement op de Volkskrant. Als trouw Feyenoord-aanhanger is hij steeds misselijker geworden van de lyrische Ajax- verslaggeving in de periode dat het Ajax zo goed ging, terwijl hij daadwerkelijk moest braken door de denigrerende toon waarmee over het in dezelfde periode zo kwakkelende Feyenoord geschreven werd. En gelijk had hij, want geen sportkrant is opportunistischer dan de Volkskrant. Maar, beste Gerard, mijn vermoeden is tevens dat je de Volkskrant uit woede niet meer leest. En juist dit jaar zijn de rollen omgedraaid! Ojox kreeg er verschillende malen van langs van Onkenhout en de zijnen, terwijl over jouw club in lovende bewoordingen is geschreven (uit het hoofd meen ik zelfs dat Leonardo en Kalou voor de winterstop een keer 'parels voor de competitie' zijn genoemd). Zelfs in de nabeschouwing op 28 mei werd er over je Mokumse vrienden niet gejubeld. Integendeel, want de eindconclusie luidde volgens het meest ongegeneerde Ajax-blad: AJAX MAGAZINE JUNI 2001 177

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 177