Foto: Peter van Bueren Eugenia, engel der engelen, in Ajax-shirt. zou niet overmatig zijn, dat wist je van tevoren. Liefhebbers van documentaires houden lang niet allemaal van voetbal en voelbalfans gaan liever naar een stadion, zeker als het niet om een eigen club gaat. En nog zekerder in Argentine, waar de wederzijdse vijandigheid elke ontmoeting tot een superrisicowedstrijd maakt. Elk weekeinde vallen er doden. Ik zag op de televisie een wedstrijd om de Zuid- Amerikaanse beker tussen Santiago uit Chili en het Argentijnse St. Lorenzo. Een minuut voor tijd werd een speler van St. Lorenzo om volstrekt onbegrijpelijke reden van het veld gestuurd en konden de Chilenen alsnog gelijk maken via de toegekende strafschop, waarna de Peruaanse scheidsrechter meteen afsloot. De aanvoerder van St. Lorenzo wandelde met een beleefd vraagteken op zijn gezicht naar de scheidsrechter en onmiddellijk stormde de Chileense ME, die 's middags al een groep Argentijnse supporters in elkaar geknuppeld had, het veld op, sloot de Argentijnse spelers in en joeg ze met geheven knuppel de kleedkamer in. Schijnt allemaal heel gewoon te zijn. Het stadion van Boca Juniors ziet er ook echt uit als een arena. Een hoog hek rond het veld maakt de speelvlakte tot een grote kooi waarin de spelers hun passie op elkaar uitleven, met bruisend bloed dat geen nandrolon nodig heeft. Halverwege de eretribune is een aparte, geel omlijnde skybox. Daar zit Maradona met zijn vrienden, als hij tenminste thuis is en bij kennis. In Lugones was het rustig. De eerste voorstelling vond uitgerekend plaats toen Argentinië tegen Bolivia speelde (3-3), dus uit de aanwezigen waren hoogstens drie elftallen met één gezamenlijke reservebank samen te stellen. Onder hen opmerkelijk veel krombenige oude mannen die waarschijnlijk Alfredo Di Stefano nog als pupil hadden meegemaakt. Bij de twee andere voorstellingen was meer belangstelling. Ik leidde de film en Roel van Dalen in, Roel zei dat met het maken van 'Ajax' een jongensdroom was uitgekomen en toen ik nog even de betekenis van de ondertitel 'daar hoorden zij engelen zingen' had uitgelegd, verhieven we onze stem en zongen het voor. 'De herdertjes lagen bij nachte... Ajax! Ajax!' galmde het in de bioscoop. Twee oprechte Ajax-fans (Roel als 'erelid' met twee tribunekaarten voor het leven, ik supporter sinds 1961 die zijn dochters op het goede Ajax-spoor zette - niet genoeg voor een tribunekaart voor het leven - en nu nog onregelmatige Arena bezoeker wanneer een van mijn dochters een kaartje over heeft), midden in Buenos Aires, als niet officiële vertegenwoordigers van de F-Side. De film werd buitengewoon goed ontvangen en kreeg veel aandacht in de Argentijnse pers. Het drama van een club die in zijn desastreuze jubileumjaar worstelt met de overgang naar een bedrijf, werd herkend als iets dat zich overal ter wereld afspeelt. Hoewel het in Argentinië krioelt van mensen uit andere Zuid- Amerikaanse landen, kwamen er veel vragen over de multiculturele samenstelling van Ajax. 'Al die zwarten, geeft dat geen aanleiding tot rassendiscriminatie?' vroeg iemand. De strengheid van de jeugdtrainers en vooral het 'ronselen' van jonge talenten in Afrika waren, net als in Nederland, ook in Buenos Aires de punten waarover het meest gediscussieerd werd. Roel van Dalen toonde zich een waar erelid door de gemoederen te sussen, maar toen hij na de derde voorstelling te laat kwam en ik het even over moest nemen, kon ik niet anders dan me voegen bij het kritische publiek, dat in de Ajax-talentenjagers in Ghana toch weinig overeenkomst met engelen zag. De meest verrassende vraag luidde: 'Wat betekent Ajax?' 'Dat is de naam van een god uit de Griekse mythologie' wist Roel van Dalen, net als iedereen in Nederland en de rest van de wereld, zou je denken. Maar in Zuid-Amerika word je niet opgevoed met Grieks en Latijn, behalve als je voorouders uit Duitsland komen, en daarvan zijn er behoorlijk wat. Over engelen gesproken. Buitenlandse gasten op het festival kregen een 'engel' toegewezen, een student of studente die overal voor zorgde, kaartjes regelde, als gids fungeerde en andere problemen oploste. Roel was zo gelukkig een Nederlands sprekende engel aangewezen te krijgen, en ook nog Gabriela geheten. Maar zijn geluk werd overtroffen door zure jaloezie over mijn engel, toevallig wel het mooiste meisje van Buenos Aires, zo niet heel Argentinië. Eugenia, en ze kon nog prachtig zingen ook. Natuurlijk was ze bereid zich in het Ajax-shirt te hullen dat ik voor haar kocht in een winkel waar je voetbalshirts uit heel de wereld kon krijgen. Behalve een van Boca Juniors, dat ik voor mezelf wilde hebben. 'Boca?' vroeg de man van de winkel. Vol walging spuugde hij spontaan zijn eigen toonbank vol. Hij was van River Plate, merkte ik te laat. Dan alleen maar een Ajax-shirt voor Eugenia, engel der engelen. Daar slaapt zij nu elke nacht in. Ik heb haar verteld van Dani, Chivu en de andere godenzonen. Die hoeft geen taxi's meer te tellen. Kijk haar nu eens liggen, zacht golft haar zoete lichaam in haar eigen Ajax-shirt. Slaap zacht, lieve Eugenia, engeltje bij nachte. 172 AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 172