De engelen zongen in Buenos Aires Filmcriticus Peter van Bueren was te gast op het derde filmfestival van Buenos Aires. Omdat hij meehielp bij de samenstelling van het programma, werd ook 'Ajax - daar hoorden zij enegelen zingen' vertoond en daarom was ook regisseur Roel van Dalen in Argentinië. De reacties op de film waren vergelijkbaar met die in Nederland, maar wat betekent Ajax? f De Avenida C^H&ntes, een van de kilometerslange hoofdstraten van Buenos Aires (de huisnummers gaan tot over de ^Brrijdend tapijt van taxi's. Ze i er Bemaal hetzelfde uit, maar Benlanders wordt ten sterkste aangeraden alleen die met het ronde opschrift Radiotaxi op de achterdeur te nemen. De chauffeur van een op de duizend andere taxi's, met Radiotaxi in horizontale letters of een daar sterk op lijkende tekst, wil buitenlanders nog weieens verrassen door opeens vol gas te geven en de klant berooid of toegetakeld in een buitenwijk achter te laten. Een op de duizend slechts, maar dat betekent dat er eens in de gemiddeld dertien minuten zo'n gevaarlijke wagen langskomt, want in rijen van zes naast elkaar rolt het taxileger voorbij. Zo vol is die straat, dat in het spitsuur de keuze tussen twee kilometer door Peter van Bueren over een dichtbevolkte stoep lopen of de taxi nemen niets uitmaakt; het duurt allebei drie kwartier. Argentijnen die in de Avenida Corrientes wonen en niet kunnen slapen, tellen geen schaapjes, maar taxi's, dat gaat sneller. Roel van Dalen en ik hadden die zondagavond daarom maar de metro genomen, uitstappen halte Uruquay, voor de eerste voorstelling van 'Ajax - daar hoorden zij engelen zingen' in bioscoop Lugones, op de tiende verdieping van theater St. Martin. Dat zat zo. Quintin is de hoofdredacteur Foto: ID&Dtv Scene uit 'Ajax - daar hoorden zij engelen zingen': Ajax- medewerkers bekijken voetballertjes in Ghana. van het Argentijnse filmblad El Amante en een vriend van mij. In november werd hij gevraagd directeur van het derde filmfestival van Buenos Aires te worden, toen zijn voorganger na allerhande manipulaties en politieke schermutselingen ontslagen was. Of ik hem wilde helpen bij de samenstelling van het festivalprogramma. Ja hoor, de laatste tijd genoeg mooie Koreaanse, Slovaakse, Japanse en zelfs Nederlandse films gezien, waar ze in Argentinië nooit van gehoord hadden. En de beloning van een reisje naar Maradona-land stond me ook wel aan. Ooit was Quintin scheidsrechter en toen ik in december de Ajax-film van Roel van Dalen had gezien, seinde ik hem in en per omgaande mailde hij de documentaire te zullen draaien, ook al richt het festival zich vooral op speelfilms. Ook de directeur van het documentairefestival van Sao Paolo, die toevallig het documentairefestival van Amsterdam bezocht, wilde 'Ajax - daar hoorden zij engelen zingen' vertonen, maar uiteindelijk is dat niet doorgegaan. Maar toch mooi: een film over Ajax in een van de twee voetbalcentra van Zuid- Amerika. Er werden op het laatst nog wat pesos in het krappe festivalbudget van Quintin gevonden om niet alleen mij maar ook Roel van Dalen naar Buenos Aires te halen. Zo kwam het dat we die zondagavond in april voor de deur van Lugones stonden te wachten of er publiek zou komen opdagen voor 'onze' Ajax-film. De belangstelling AJAX MAGAZINE JUNI 2001 171

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 171