Feyenoord - PEC Zwolle 2-1. Johan Cruijff heeft zijn laatste wedstrijd erop zitten en maakt voor het laatst zijn veters los in de kleedkamers van stadion de Kuip. Rotterdam, 13 mei 1984. Johan Cruijff en zijn schaduw kijken naar het logo van de benefietwedstrijd Ajax - Barcelona die op dinsdag 6 april te zijner ere in de Amsterdam Arena wordt gespeeld. Amsterdam, 18 maart 1999. Hterdam bijna twee miljoen mensen uitzinnig van vreugde waren. Ik schuifelde min of meer met mijn rug langs de muur richting hotel en genoot ondertussen van de gebeurtenissen om me heen. Een ander hoogtepunt was mijn reis naar China, in 1977. 'Tijdens vakanties maak ik overigens dezelfde kiekjes als andere gezinnen die op vakantie zijn. Ik heb bijvoorbeeld helemaal geen privé-archief. Wat ik wel heb, is dat ik op boeiende plekken even alleen op pad ga. Toen Ajax eens in Turkije speelde, ben ik er 's middags tussenuit geknepen om foto's van een kashba te maken, zoiets vind ik ontspannend. De foto's van die middag heb ik niet zelf bewaard. Ook die zijn naar het ANP gegaan. 'Sport heeft mij altijd enorm aangetrokken. Ik heb misschien twee EK's gemist, maar wel alle WK's meegemaakt waarvoor Nederland zich kwalificeerde. Ook de Olympische spelen heb ik verschillende malen "gedaan". Qua werk heb ik sport altijd boeiend gevonden. Je moet enorm alert en geconcentreerd zijn. Dat ene moment in een wedstrijd mag je nooit missen.' Schittering van het zonlicht Ons gesprek wordt tijdelijk onderbroken door een ongeveer zeventigjarige dame, die zich heel voorzichtig afvraagt of de elfstedentochtfoto uit januari 1997 al dan niet echt is. De schittering van verschillende kleuren, als achtergrond bij een groep toerrijders, hebben haar getroffen. Is het allemaal echt, wil ze weten. Mulder, geduldig en beleefd tot de vrouw: 'Mevrouw, wat u op die foto ziet, is de schittering van het zonlicht. Het dunne laagje sneeuw was enigszins gekristalliseerd, wat tot een ijslaagje heeft geleid. Het zonlicht scheen er fel op, hetgeen die kleuren verklaart.' De vrouw bedankt de fotograaf, die het compliment vergenoegd in ontvangst neemt. Ik vraag hem of hij zelf een voetballiefhebber is. Eerlijk: 'Het is eigenlijk heel gek, maar ik heb nooit veel gevoetbald. Alleen in het schoolelftal van de Palmgrachtschool. Daarna is het er nooit meer van gekomen. Ik ga ook niet zo graag naar een wedstrijd toe. Dan zit ik AJAX MAGAZINE JUNI 2001 165

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 165