Examen economie aan de Universiteit. De laatste kandidaat met de laatste vraag. Amsterdam, 16 maart 1998. Minister-president Van Agt en minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw hebben hun vierdaags bezoek aan Griekenland afgesloten. Op de foto staan beide bewindslieden in de startblokken van de arena van Delphi. Delphi, 16 mei 1979. die me er zo naartoeloodste.' De foto van Mulder haalde veel voorpagina's, niet alleen in Nederland. Het was overigens niet zijn eerste reportage van een vliegtuigongeluk. Mulder was ook in Tenerife toen in 1977 een KLM- en PanAm-Boeing met elkaar in botsing kwamen. Een foto van Mulder toont tussen de wrakstukken enkele sloffen Marlboro en twee kruiken jenever. 'Zo wilde ik duidelijk maken dat er een Nederlands vliegtuig bij de ramp was betrokken.' Ik vraag hem ondertussen of werken onder deze vreselijke omstandigheden niet enorm moeilijk is. Mulder: 'Ik heb mijn emoties, maar kan me gedeeltelijk achter de camera verschuilen.' Het tweede thema is kunst. Het is in vergelijking met de andere onderwerpen een klein hoekje. Een vrolijke foto van Kees van Kooten en Wim de Bie uit 1968, toen nog de Klisjeemannetjes. De fotograaf zelf is meer gecharmeerd van een foto van Joe Jackson, tijdens een concert in Carré. 'Die heb ik altijd erg mooi gevonden.' Via de kunst komen we bij mode. Er hangen enkele foto's van verschillende collecties van Frans Molenaar en we zien Rutger Hauer en Jeroen Krabbé poseren (1972), maar ook Ruud Krol (1976). Mulder, die niet zonder trots zegt dat hij lange tijd de modefotograaf van het ANP is geweest: 'Ik heb altijd voor het ANP gewerkt en nooit geschnabbeld. Dat hoefde ook niet, want ik ontving er een mooi honorarium. Ik ben van de generatie Krol en Hulshoff. Dat zijn jongens die in hun actieve tijd altijd hebben laten weten dat zij zich bevoorrecht voelden als voetballer. Hadden zij niet zo goed tegen die bal aan kunnen trappen, dan waren zij waarschijnlijk ergens in een fabriek beland. Ik herken me daar wel een beetje in. Ik ben op 17-jarige leeftijd als vakantiehulp bij het ANP begonnen en heb daarna de hele wereld kunnen zien, omdat ik wel aardig bleek te kunnen fotograferen.' Het vierde thema is politiek. Pakkende portretten van Kok, Den Uyl en Van Agt, maar ook een mooie actiefoto van een met eieren en rot fruit bekogelde Deetman, die door politiemensen in veiligheid wordt gebracht. Via het triviale vijfde onderwerp (het weer), komen we bij het thema dagelijks leven. In AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 162