Ik heb als coach van Ajax een beperkte tactische vrijheid Spelconcept Jarenlang speelde Ajax met drie verdedigers, een inschuivende centrumverdediger en vleugelspitsen; het Ajax-systeem. Samen met Leo Beenhakker en de rest van zijn technische staf besloot Adriaanse dit seizoen het Ajax-spelconcept te veranderen. Adriaanse: 'Achteraf gezien is de overgang van 3-4-3 naar 4-3-3 een juiste keuze geweest. De verdediging was minder kwetsbaar en als team konden we sterker opereren. Het past ook beter bij de huidige spelersgroep. En ik denk dat het veel meer aansluit op de trends in het hedendaagse voetbal, zowel nationaal als internationaal. Leo Beenhakker heeft weieens gezegd dat Ajax het slachtoffer van zijn eigen speelstijl is. Van speelstijl veranderen wekt natuurlijk veel weerstand op binnen de club. Maar het is niet ten koste gegaan van het aanvallende spel en van de schoonheid van het spel. We hebben met het nieuwe systeem een aantal leuke en aantrekkelijke wedstrijden gespeeld. 'Ik heb dit seizoen al diverse varianten op 4-3-3 uit de hoge hoed getoverd. Alleen niet de variant met de fysiek sterke spits, een lange vent, aangezien ik die dus niet had. Ik heb het wel een paar keer in de laatste minuten geprobeerd met Pasanen voorin, maar dat ging niet goed omdat hij dat niet gewend is. Met Ibrahimovic heb je wel zo'n type in huis, die je als zodanig zou kunnen gebruiken. 'Ik heb als coach van Ajax een beperkte tactische vrijheid. En terecht. Anders doet elke trainer wat hem goed dunkt en zitten er geen rode draad en continuïteit meer in het spel. Mijn intentie blijft om met buitenspelers te voetballen. De ene keer spelen die wat dieper en de andere keer zakken ze wat meer terug. Of ik speel op één kant met een diepe buitenspeler en aan de andere kant met één die wat meer terugzakt. Als ik bijvoorbeeld Chivu op linkshalf zet, moet ik met een diepe spits, een nummer 10 en een rechtbuiten spelen, zodat Chivu over links door kan komen. Ik kan me dus voorstellen dat we een keer zonder linksbuiten spelen. Maar, iedereen moet wel weten waar hij aan toe is. En met iedereen bedoel ik de spelers, de trainers en de supporters. Het grootste goed van Ajax is een herkenbaar team en een herkenbaar systeem.' Mentale weerbaarheid Adriaanse weet van iedere speler precies wat zijn technische en tactische kwaliteiten zijn. Maar dat zijn niet de enige facetten die een speler tot een topvoetballer maken of een team tot een topploeg. Behalve techniek, inzicht, snelheid en kracht, is mentale weerbaarheid een noodzakelijke eigenschap. Adriaanse: 'Deze groep is mentaal erg kwetsbaar. Ze zijn mentaal nog niet bestand tegen het hoge verwachtingspatroon van het grote Ajax- merk. Want ze moeten het wel waarmaken. Het is niet een kwestie van leeftijd, het zit in je karakter. Je wordt niet van een deceptie mentaal weerbaar. Het is wel een facet dat je enigszins kunt trainen. Maar het moet in je zitten, net als talent. Mentaal weerbaar word je niet zomaar. Of je moet een cursus zelfvertrouwen doen in de grotten van de Jura. Ja, daar worden tegenwoordig zelfs cursussen voor georganiseerd. 'Het is een groeiproces. Ik heb er zelf nooit problemen mee gehad. Vanaf mijn twintigste ben ik mentaal weerbaar. Ik heb wel tegenslagen gehad. Maar ik wist altijd terug te knokken. Daar had ik niemand bij nodig, mijn moeder niet, mijn vader niet. Ik had puur eergevoel. "Verdomme. Je kan het. Laat je niet kisten." Zo zit ik nu nog weieens in de auto: "Kom op, AZ-thuis, we gaan winnen!" Als het erop aankomt, dan kun je het en dat moet je naar de jongens toe uitstralen. Je moet rustig blijven, duidelijk zijn. Dat is mijn kracht. Ik word niet nerveus, ik blijf mezelf. Ik zie mensen om mij heen helemaal nerveus worden. Ik heb via via van Vierklau moeten vernemen dat ik deze groep onzeker maak en dat ik de spanning opvoer. Onzin! De jongens moeten iets waarmaken wat ze op dat moment niet kunnen. Dat heeft niets met spanning te maken. Dat heeft puur met kwaliteit te maken.' Houd je rekening met die karaktereigenschappen bij het opbouwen van Ajax? 'Bergdolmo heeft karakter, daar heb ik me niet in vergist. Pasanen ook. Net als Galasek. Er zijn dus drie positieve karakters bijgekomen vorig jaar. Ibrahimovic is denk ik wel een vreemde snuiter, maar hij is overtuigd van zichzelf. Hij zal buiten het veld ongetwijfeld weieens in de fout gaan. In het veld is hij zelfbewust.' De 'P' van persoonlijkheid Co Adriaanse is ooit de bedenker geweest van de term 'TIPS'. Techniek, Inzicht, Persoonlijkheid en Snelheid, daar moet een Ajax-speler aan voldoen. Later heeft hij dat veranderd in PSIT. Eerst persoonlijkheid. 'Persoonlijkheid is het allerbelangrijkste in het leven. Ook in een relatie. Je kan als man wel denken: "Ik moet mooi zijn", maar ik ben er zo langzamerhand achter dat vrouwen iets anders in mannen zoeken. Ze zoeken iets dat zij misschien niet hebben. En dat is persoonlijkheid. Trouw, eerlijkheid, intelligentie, evenwichtigheid. Een man moet sterk zijn, iemand tegen wie ze op kunnen kijken, die hen kan steunen. Dat zoeken vrouwen in een man. Ja, en je moet natuurlijk ook niet afzichtelijk zijn.' AJAX MAGAZINE JUNI 2001 15

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 15