Mooi winn Winnen is goed, maar het gaat ook om de manier waarop. Tien manieren om mooi te winnen. 1) Met driehonderdmiljoen euro een team samenstellen is aardig, maar is toch minder leuk dan een team dat uit eigen kweek bestaat. Ach, wat zou ik graag elf Amsterdammers in het veld zien staan die dan ook nog eens kampioen worden en vervolgens de Champions League winnen. Is dit 'eigen volk eerst'-denken? Nee, het is 'Amsterdammers eerst'-denken. Daar is niets mee mis. (Ook het 'Ajax eerst'-denken is heel gezond.) 2) Winnen moet met gogme. Ik heb het al eens eerder geschreven. De schaar van Keizer, de omhaal van Van Basten, het balletje hooghouden van Witschge - dat is gogme. Van der Vaart heeft gogme, Van der Gun ook. Uitgespeelde kansen: altijd gogme. Gogme is namelijk Amsterdams. Gogme is de Ajax-traditie. 3) Maak Johan Cruijff voorzitter van Ajax. Dit praatje gaat nu al de hele tijd rond, - dus nu moet het er ook maar eens van komen. Ik heb wel het idee dat dan het lied 'Goodbye Co' gespeeld gaat worden, maar aan de andere kant zitten daar dan ook straks Frank Rijkaard en Marco van Basten op de bank. ('En opeens zien we Johan Cruijff van de tribune naar de trainersbank lopen...') 4) Aanvallend voetbal. Winnen met verdedigend spel - ik kan er niet aan wennen. Ik word er slaperig, loom, vervelend, lui, depressief, naargeestig, chagrijnig en kwaad van. Volgens mij bestaat er een wetenschappelijke relatie tussen verdedigend spel en agressieve toeschouwers. Waarom weet ik niet, dat moet de wetenschap maar uitzoeken. 5) Gewone kicksen. Ik wil geen gouden kicksen meer zien. Ook geen lichtgevende blauwe. Allemachtig, het lijken soms wel turnschoentjes voor meisjes uit de Oostbloklanden. Kicksen zijn zwart met wat wit. Kicksen hebben noppen. Kicksen zijn schoppers en geen balletschoenen. Ook wil ik geen kicksen zien met daarop de namen van je vader en moeder, of je kinderen of je maitresses of je vrouwen. 6) Mooi winnen doe je niet met penalty's. Een wedstrijd met veel penalty's is per definitie een klotewedstrijd. Want: of er werd te hard gespeeld, of de scheidsrechter was slecht. Aan beide beleeft niemand plezier. 7) Mooi winnen doe je wel met mooie vrije trappen. Een bal met een mooie curve is als een zachte vrouwenborst in je hand. Ja, toch? Een bal met een mooie kromme is als een gebraden duifje in je mond. Een bal met een sierlijke boog is als een doelpunt van Van der Vaart. CÖLUMN door Theodor Holman 8) Bij het mooiste doelpunt is er altijd meer dan één persoon gepasseerd. Gewoon scoren is aardig en handig, maar nog niet mooi. Iemand passeren en dan scoren... Kijk, dat ziet er al beter uit. Naarmate je meer mensen passeert voordat je scoort, wordt het doelpunt mooier. 9) Pingelen is onverstandig maar mooi. Pingelen schijnt verboden te zijn. Zodra iemand pingelt hoor je een heel stadion roepen: 'Geef die bal af, lui.' Toch, een pingel die lukt is gaaf. Een pingel over het halve veld is als een vrouwenborst in de hand. Ja toch? Net een mooie curve. Maar... in dit geval is een vrouwenborst in de hand net een mooie pingel over het halve veld. 10) Als Ajax scoort is dat altijd mooier dan als een andere club scoort. Dat hebben wetenschappers ook onderzocht en het blijkt ook zo te zijn. Ik zelf vind dat je hier niet over moet opscheppen, maar het is wel zo. Een vriend van mij, die net zo heet als ik, zegt weieens: als Ajax scoort, is het net of je twee vrouwenborsten in iedere hand hebt. Ta toch? AJAX MAGAZINE JUNI 2001 157

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 157