Ajax A1 met Edwin Bakker tweede van rechts op de voorste rij. Staand, zesde van links Marco van Basten, vierde van rechts Stanley Menzo. snel voorbij. De week erop speelde ik weer in het tweede. De trainers vonden het allemaal wel leuk en aardig dat ik gescoord had, maar liever had men mij iedere week progressie zien maken, zodat ik vaker kon invallen. Nu speelde ik weer in het tweede, waar ik meer te maken kreeg met jaloezie en afgunst. Als je een bal verkeerd schoot, hoorde je: "Moet jij zo nodig zondags in het eerste voetballen?" Nee, echte vrienden was je niet met elkaar. De jongens die in de jeugd na het einde van het seizoen Ajax moesten verlaten, steunde je niet. Zo sociaal waren de spelers onderling niet. Die keiharde mentaliteit heb ik nu nog. Af en toe ben ik nog te hard. Misschien heeft dat wel met de Ajax-opleiding te maken.' Die hardheid was misschien een reactie op het feit datje bij Ajax ook te bescheiden was. Bescheidenheid kan een heel mooie karaktertrek zijn, maar die wordt bij Ajax misschien niet altijd op prijs gesteld. Als reactie daarop ging jij juist de andere kant op, de kant van de hardheid in de omgang met mensen. Bakker: 'Zo had ik het nog niet bekeken. Maar ik denk dat je gelijk hebt. Mensen zeggen weieens tegen me dat het soms net lijkt of ik niemand zie staan. Dat is niet altijd zo, ik kijk alleen eerst de kat uit de boom. En ik houd ook niet van geslijm. Daar ergerde ik me altijd dood aan bij Bakker als speler van Ajax 2. Ajax, aan van die jongetjes die vreselijk aardig tegen een trainer doen, of overdreven hun best deden op de training. Die bleven zichzelf niet.' Beenbreuk Terug naar het seizoen 1982-1983. Bakker: 'Ik had aan het eerste geroken, en dan komt er een moment dat je iedere week wilt voetballen. Bij Ajax zeiden ze tegen me: "Als je nog één jaartje in het tweede blijft, krijg je je kans heus wel." Dat geduld had ik niet meer. Ik liet me een jaartje verhuren aan Willem II, dat in de eerste divisie speelde. In het begin had ik nog de hoop dat ik Ajax kon laten zien dat ze me moesten terugnemen. Ajax kwam me een paar keer bekijken bij Willem II. Ik speelde redelijk tot goed, net als in Jong Oranje. Maar teruggaan naar Ajax had geen zin gehad, dan was ik weer in het tweede terechtgekomen. Ajax vond dat jongens als Van 't Schip meer progressie hadden gemaakt. In overleg is besloten dat ik beter naar een andere club kon gaan. Ik had de keuze uit verschillende clubs in Nederland, Spanje en België. Ik koos voor FC Groningen. Hun voorzitter, Renze de Vries, wilde een topteam neerzetten. Dat trok me wel. Ik heb er vier jaar gezeten, waarvan ik de eerste twee seizoenen geregeld gespeeld heb. Maar ook daar had ik meer moeten brengen. Met een leerschool als die van Ajax moet je bij Groningen de pannen van het dak spelen. spelers in het veld te prikkelen, dat ze meer hun best moeten doen. Uiteindelijk mocht ik er het laatste kwartier toch in. Dan gaat er wel iets door je heen. Het was schitterend. De mensen op de tribune hadden zoiets van "wie is dat nu weer?" Geregeld debuteerden in die jaren grote talenten. In het begin was ik op van de zenuwen, maar ik maakte zelfs een doelpunt. Uit een lange pass van Rijkaard kon ik de bal in een leeg doel schieten. 'Ik heb een paar dagen volkomen in een roes geleefd. De hele familie was gek van mijn succesvolle debuut. Maar die film was minimum iiiiiiiiini int mh .mi M' .M<l .1111 AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 153