'We mogen er best trots op belangrijke club wordt gezien. supporters. Ik ga bijvoorbeeld de ontvangst van onze supporters bij uitwedstrijden proberen te verbeteren. Ik ga met hen mee om aan den lijve te ondervinden hoe dat is. Als er problemen zijn, benader ik de clubs en de bestuursleden rechtstreeks. Verder blijf ik Ajax bij de sponsors, de G14 en de UEFA vertegenwoordigen. We mogen er best trots op zijn dat Ajax internationaal als een belangrijke club wordt gezien. Men luistert naar ons. Ajax zit in de G14 en maakte onderdeel uit van de UEFA Club Competition Commitee. Dat is niet zomaar; het is gebaseerd op onze visie. Dat aspect van Ajax blijft voor het publiek meestal verborgen.' Michael van Praag praat nog steeds met een grote bevlogenheid over zijn rol als bestuurder, over Ajax en over supporters. Toch heeft hij in zijn privé-leven te maken gekregen met 'een wonder' dat onherroepelijk leert relativeren: de geboorte van zijn dochtertje Nicoline. Van Praag: 'Het tijdstip waarop mijn dochter is geboren, was eigenlijk een ideaal moment. Tien jaar geleden wilde ik nog zo verschrikkelijk veel: vier dagen bij Ajax, op vrijdagavond met supporters in de kroeg, noem maar op. Toen had ik geen tijd over. Ik vind het heel jammer dat ik bij Ajax noodgedwongen op de derde rij zit. Maar het voordeel is dat ik nu veel meer thuis kan zitten en 's avonds aandacht aan mijn dochtertje kan geven. Straks kan ik haar meenemen naar Ajax zonder dat ik in functie ben. Lekker komen en gaan wanneer wij willen. Ik ben nog nooit in mijn leven zo ziek geweest als na de nederlaag tegen Feyenoord. We hebben het dit seizoen al vaker onnodig weggeven en ook tóen heb ik "heel wat doden gestorven". Daar kwam ik dan uiteindelijk weer overheen. Maar nu was ik echt ziek, ook de volgende dag nog. Maar dat was de verjaardag van mijn dochtertje. En als ik dan naar haar kijk, zie hoe ze reageert op dingen... Dan denk ik: het is maar voetbal, er zijn toch nog belangrijker dingen in het leven.' 'Naast de Arena en de beursgang kwam dan nog eens dat we voor Ajax-begrippen beneden gemiddelde prestaties geleverd hebben, terwijl de supportersvereniging tot twee maal toe in een bestuurlijke crisis gezeten heeft, waardoor ook van die kant impulsen uitbleven om de supporters aan te sturen en zich bij Ajax betrokken te laten voelen. Die factoren bij elkaar hebben het gevoel gegeven dat Ajax een kille organisatie geworden was. De pers klaagt nog steeds dat Ajax een onneembare vesting is. Dat het moeilijk is om met spelers te praten en dat het moeilijk werken is bij Ajax. Of dat zo is, kan ik niet beoordelen. Maar ik weet wel dat dit ertoe geleid heeft dat de gemiddelde journalist ook zuurder over Ajax is gaan schrijven en meer nadruk is gaan leggen op verkilling en verzakelijking. En als je dat nou maar blijft roepen elke week, dan gaat men het ook geloven.' De Commissie 2000 deed een aantal aanbevelingen die ertoe moeten leiden dat Ajax het ongewenste imago afschudt. De voorzitter moest zich als clubman en boegbeeld van de club nadrukkelijker manifesteren, maar dat liet zich niet verenigen met de nieuwe structuur. Van Praag: 'Als boegbeeld van de club gedraag ik me zeker, en overal waar ik dat kan tonen en uitstralen, zal ik dat doen. Maar als het gaat om de dagelijkse gang van zaken, zul je de voorzitter niet meer in die positie zien. We hebben nu een directeur met een echte Ajax-uitstraling, omdat hij zijn leven lang al Ajacied is. Dat is belangrijk voor het gezicht van Ajax, maar vooral belangrijk is dat er weer eigen, jonge spelers op het veld komen te staan. Zo komt het oude Ajax-gevoel terug. En verder moet Ajax meer dan ooit de contacten met de supporters aanhalen. Straks zal er een supportershome zijn. We proberen de club door een goed functionerende afdeling supporterszaken dichter bij de supporters te brengen. Vroeger kreeg ik nogal eens klachten over de onbereikbaarheid van Ajax; die hoor ik nooit meer. We zitten op de goede weg, en laten we wel zijn: in de Meer was Ajax pas echt een gesloten oester. We hadden daar zeven telefoonlijnen. Mensen stonden aan de poort om een kaartje te kopen, maar om vier uur ging het loket dicht. Of er nu nog mensen stonden of niet. Dat was Ajax toen, dat moeten we niet vergeten.' Relativeren Tot september 2002 blijft Van Praag aan als voorzitter. Voor de komende anderhalf jaar heeft hij een aantal aandachtspunten op de agenda staan. Supporterszaken nemen daarbij een belangrijke plaats in. Van Praag: 'Ik blijf me inzetten voor de wensen en de belangen van onze 144 AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 144