'Tijdens Ajax - FC Twente heb ik echt gedacht: als het zo moet, dan hoeft het voor mij niet meer. Een paar dagen later besloot ik dat ik er niet voor weg wilde lopen' wij - als club - de kans geven tot een dialoog, zolang we mensen de kans geven hun kritiek te uiten en zolang wij daar wat mee doen, moet je nóóit je eigen nest bevuilen en je eigen ruiten ingooien. Ik zal nooit accepteren dat men dat tóch doet.' Langste tenen Voor Van Praag was dit seizoen een grens bereikt toen hij tijdens Ajax - FC Twente het publiek vuurwerkgeluiden hoorde nabootsen. Hij overwoog serieus om acuut op te stappen als voorzitter. Van Praag daarover nu: 'Dat was geen emotionele opwelling van me. Wat wél emotioneel was, was dat ik tijdens de wedstrijd naar huis wilde gaan. Arie van Os en de voorzitter van Twente hebben me overgehaald om te blijven zitten. Wat ik echt niet kan hebben is dat de supportersgroep met de langste tenen in Nederland - en dat zijn de Ajax- supporters - zo reageert. Ik generaliseer, maar ze zijn écht heel gauw boos en gekwetst. Na de Beverwijk-affaire hebben we met alle voorzichtigheid en piëteit geprobeerd te voorkomen dat Ajax- supporters met betrekking tot de dood van Carlo Picornie zouden worden beledigd. Als je dat als supporter weet en je gaat dan wel de Twente-supporters treiteren met de ramp in Enschede, vind ik dat zo verschrikkelijk laag bij de gronds, dan toon je dat je zo weinig opvoeding of gevoel voor waarden en normen hebt, dan hoor je hier niet thuis. Toen heb ik echt gedacht: nou is het mooi geweest. Als het zo moet, dan hoeft het voor mij niet meer. Een paar dagen later besloot ik dat ik er niet voor weg wilde lopen.' Een pasklaar antwoord op de vraag wat gedaan kan worden om dergelijke excessen in de toekomst te voorkomen, heeft Van Praag ook niet. Het gedrag van de massa laat zich niet eenvoudig sturen. Van Praag: 'Wat je eraan kunt doen, is wat je ook doet met een kind dat elke keer dingen doet die je niet wilt. Dat moet je leren dat je je zo niet hoort te gedragen. Dat proberen wij ook met supporters. In gesprekken heb je het erover en dan blijkt ook wel dat het merendeel van de supporters verbaal geweld afkeurt. Maar het afkeuren is één, vers twee is tegen je buurman in het vak die zich eraan bezondigt, zeggen dat hij ermee op moet houden.' Voor velen al heel lang een doorn in het AJAX MAGAZINE JUNI 2001 141

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 141