MICMB-VAN WVA3 Wennen aan de derde rij Sinds zijn aantreden in 1989 fungeert Michael van Praag als boegbeeld van de club en is hij voor velen hét aanspreekpunt. De laatste tijd is het stiller geworden rond de voorzitter. Ajax is veranderd en daarmee ook de rol van de voorzitter, die meer op afstand functioneert. 'Met mijn karakter is het heel moeilijk om een stap terug te doen,' geeft Van Praag toe. De dirigent moet wennen aan zijn stoeltje op de derde rij. Maar het orkest en het publiek ook. De dag na Ajax - Feyenoord is zijn dochtertje jarigen houdt hij zijn agenda lilver leeg, rnaar op dinsdag moet hij toch iri de Arena zijn voor een afspraak met een paar supporters en is er gelegenheid tot een gesprelfmet Michael van Praag. In het bruarinummer van Ajax Magazine richtte Van Praag zich in zijn rubriek 'Van de voorzitter' tot de supporters die tijdens de wedstrijd tegen FC Twente in december het Enschedese publiek meenden te moeten kwetsen door het nabootsen van het geluid van gillende keukenmeiden. Het was de laatste keer dat de rubriek verscheen. Dat Van Praag zich in zijn laatste 'Van de voorzitter' richtte tot supporters, is symbolisch voor de inhoud die hij aan zijn voorzitterschap gegeven heeft. Dat hij met de rubriek gestopt is, vloeit voort uit de evolutie die het voorzitterschap bij Ajax ondergaan heeft als gevolg van de ontwikkelingen in het voetbal. De voetbalwereld verandert voortdurend. Als moderne voetbalclub is Ajax inmiddels door Michel Sleutelberg foto's Louis van de Vuurst tegelijkertijd vereniging en NV. Dat heeft consequenties, ook voor het voorzitterschap. Die consequenties waren overigens voorzien toen in 1989 het bestuur-Van Praag aantrad. Van Praag: 'Als bestuur van de vereniging hebben we vanaf het begin toegewerkt naar de huidige situatie. We hebben altijd gezegd dat elke serieus sport bedrijvende club niet meer geleid kan worden door vrijwilligers. Er zijn tijden geweest dat ik drie, vier dagen in de week volledig voor Ajax bezig was. Mijn bedrijf was veel sterker en verder geweest als ik niet voorzitter van Ajax was geweest. Als je dat in ogenschouw neemt, is het goed dat wij als bestuur hebben gestreefd naar professionalisering. Ik denk dat over tien jaar elke club in Nederland een professionele leiding heeft. Misschien zijn er dan zelfs wel helemaal geen clubbestuurders meer in het betaalde voetbal.' Een groot aantal mensen kijkt op een traditionele manier naar de voetbalwereld. De voorzitter is de voorzitter en hij is de baas. Toch hebben de meeste clubs in het betaalde voetbal inmiddels een andere structuur. De dagelijkse leiding is in handen van een directie, het bestuur waakt op gepaste afstand over de grote lijnen. Van Praag: 'Bij Ajax hebben wij met die veranderingen de afgelopen jaren behoorlijk geworsteld. Op de aandeelhoudersvergaderingen werd ik vaak op de vingers getikt; ik stond te vaak in de publiciteit. De vraag was: wie bepaalt nou eigenlijk wat er met Ajax gebeurt? Aan de andere kant vond de ledenraad van de vereniging Ajax dat de voorzitter meer in de publiciteit moest komen, als boegbeeld van de club. Het is maar hoe Arie van Eijden en ik daarmee omgaan. Ik stel mij op het standpunt dat hij zoveel mogelijk als woordvoerder optreedt. En als er echt AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 136