AMSTERDAM 714 KATERN Het Amsterdam-713-toernooi kwam voor Ajax drie maanden te vroeg. Voor het eerst in veertien jaar Amsterdam-toernooi verloor Ajax zijn beide wedstrijden. Onder anderen aankoop Ron Willems was kansloos tegen Sampdoria. Foto: Cor Mooij 5-8-1988 Benfica - Sampdoria 1 -5 Ajax - Flamengo 0-1 7-8-1988 Benfica - Flamengo 0-2 Ajax - Sampdoria 0-3 1. Sampdoria 4 punten 2. Flamengo 4 punten 3. Ajax 0 punten 4. Benfica 0 punten falen van Ajax tegen zowel Flamengo en Sampdoria te begrijpen: Kurt Linder was tot zijn eigen verwarring ineens trainer van Ajax geworden. Hij twijfelde openlijk aan de kwaliteiten van Dennis Bergkamp en aan het aanvallende Ajax-systeem. Toen, in het weekeinde van 6 en 7 augustus 1988 hoopte Ajax nog op betere tijden. Het wachten was alleen op een spits. De Zweed Stefan Pettersson zou aan die verwachtingen kunnen voldoen. Maar hij arriveerde pas na het toernooi in Amsterdam. Een paar weken later was Linder bij Ajax verdwenen. En kon opnieuw begonnen worden. Het Amsterdam-713-toernooi kwam voor Ajax drie maanden te vroeg. Een Amsterdam-toernooi zonder Jack van Zanten... Het leek onmogelijk, maar het was in 1989 werkelijkheid. Van Zanten was in april van dat jaar plotseling overleden. Rien Bal nam zijn werk over. Een zeer moeilijke taak. Bal had niet de internationale contacten van Van Zanten en het Amsterdam-toernooi leek sowieso al over zijn hoogtepunt heen. Ajax had ook een nieuw gezicht gekregen. Michael van Praag was Ton Harmsen opgevolgd als voorzitter en hij had Leo Beenhakker gestrikt als nieuwe trainer. Licht voorzichtige optimistische geluiden klonken er in Amsterdam, dat wel twee zwaar geblesseerden (Pettersson en Silooy) lange tijd moest missen. Pal Fischer presenteerde zich, met duidelijk 4-8-1989 KV Mechelen - Dinamo Kiev 2-1 Ajax - Sporting Lissabon 1-1 (Lissabon 6-8-1989 Dinamo Kiev - Sporting Lissabon 1-1 KV Mechelen - Ajax 2-2 AJAX MAGAZINE JUNI 2001 waarneembare zenuwen, als niet meer dan een redelijke stand-in voor Pettersson. Met de nadruk op redelijk. Een voormalige Ajax-spits, John Bosman, knalde namens KV Mechelen eerder op de avond tegen Dinamo Kiev de bal uit een vrije trap in de hoek. 'Hadden we 'm nog maar,' dachten ze in Amsterdam. Op de slotdag trad Bosman aan tegen zijn oude club. Na een kwartier scoorde hij reeds. 'Hadden we 'm nog maar,' dachten ze in Amsterdam. Veel kansen miste Ajax tegen de Belgen, die enigszins geflatteerd het toernooi wonnen. Maar Ajax, met een herboren John van 't Schip, leek op de weg terug, was de conclusie na het toernooi. Dat bleek, want voor het eerst sinds 1985 werd Ajax in 1990 landskampioen. 1. KV Mechelen 3 punten /.n.s.) 2. Ajax 2 punten 3. Sporting Lissabon 3 punten 4. Dinamo Kiev 1 punt Na het overlijden van Jack van Zanten in april 1989 nam Rien Bal de toernooi-organisatie over. Een moeilijke taak, want het Amsterdam-toernooi leek over zijn hoogtepunt heen. Foto: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 129