AMSTERDAM 712 AMSTERDAM 713 KATERN Een minuut stilte op de laatste avond van het Amsterdam toernooi. Voormalig Ajax- voorzitter Jaap van Praag was een dag eerder aan de gevolgen van een auto- ongeval overleden. Voor de rest louter blije Amsterdamse gezichten tijdens en na het Amsterdam-712-toernooi. Ook zonder Marco van Basten bleek Ajax creatief aanvallend voetbal te kunnen spelen. 'Johan Cruijff is erin geslaagd het verlies van Marco te compenseren,' jubelde Het Parool. Later bleek in de competitie dat alle euforie te voorbarig was geweest. De aankopen Jan Sorensen en Frank Stapleton deden het niet slecht tegen AC Torino en FC Porto, maar bleken toen het om 't echie ging, stukken minder waardevol. Maar John Bosman, uit de basis gelaten door Cruijff tegen Torino en Porto, bleek in de competitie goud waard. Dat was hij overigens ook al in het laatste half uur tegen Porto geweest. Als invaller zorgde hij voor de 1-1 gelijkmaker, waarmee hij Ajax de toernooiwinst bezorgde. Bosmans treffer voorkwam trouwens dat de toernooiwinnaar (Ajax of Torino) per loting zou moeten worden aangewezen. De vorig jaar vernieuwde reglementen zorgden voor meer spanning tijdens wedstrijden, maar ook voor meer 7-8-1987 Dinamo Kiev - Porto 1-0 Ajax - Torino 2-1 9-8-1987 Dinamo Kiev - Torino 0-1 Ajax - Porto 1-1 Foto: George Verberne verwarring over de uiteindelijke winnaar. 'Titelhouder' Dinamo Kiev kon de (te) hooggespannen verwachtingen na de show van vorig seizoen niet waarmaken en eindigde teleurstellend als derde. Organisator Jack van Zanten ontpopte zich tijdens Ajax - Porto als vredesstichter. 1Ajax 3 punten 2. Torino 2 punten 3. Dinamo Kiev 2 punten 4. Porto 0 punten Het Amsterdam-712-toernooi begon in mineur met een minuut stilte voor de eerder die dag overleden voormalige Ajax-voorzitter Jaap van Praag. De met rouwbanden spelende Ajacieden wonnen het toernooi wel. Nadat scheidsrechter Wöhrer, geïrriteerd door het harde spel en het theater van enkele Porto-spelers, een blessureverzorging van Sousa weigerde, brak rond de Portugese bank de revolutie uit. Van Zanten snelde naar de bank en wist de Portugese emoties te temperen. Als een ware chef d'equipe. 'De Stichting Internationaal Voetbaltoernooi Amsterdam heeft geen angst voor het getal 13.' Aldus voorzitter Bakkenist in het programmaposterboekje. Toch kende het Amsterdam-713-toernooi opvallend veel tegenslagen. Er was een laagterecord aan toeschouwers, organisator Jack van Zanten had tijdens het verlaten van zijn bad een sleutelbeen gebroken en het voetbal van Ajax stelde hevig teleur. Voor het eerst in veertien jaar Amsterdam- toernooi verloor Ajax zijn beide wedstrijden zonder ook maar één keer te scoren. Nu, in 2001 is het gemakkelijk om het 128 AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 128