AMSTERDAM 711 Ook in 1985 gebruikte Atletico Mineiro bijna alle ongeoorloofde middelen om Ajax af te stoppen, maar nu bleven Frank Rijkaard en consorten overeind. Mineiro meer indruk maakte dan Galjé tegen Verona. Een andere speler die bij Ajax een goede indruk achterliet was rechtsback Rob Rijnink. Hij is achteraf de enige van het vrolijke, hartstochtelijke Ajax van tegen Mineiro die de hooggespannen verwachtingen in zijn verdere loopbaan niet kon waarmaken. Omdat we het zo gewend zijn, ook in dit toernooi-overzicht weer enige woorden over de verschrikkelijke wedstrijd om de derde en vierde plaats, tussen Hellas Verona en Athletic Bilbao. Van Zanten: 'Ik ben in de rust van die wedstrijd de kleedkamers ingegaan en heb daar de trainers gezegd dat er contracten waren afgesloten voor twéé wedstrijden.' Foto: George Verberne 9-8-1985 Athletic Bilbao - Atletico Mineiro 1-3 Ajax - Hellas Verona 2-0 11-8-1985 Athletic Bilbao - Hellas Verona 1-0 Ajax - Atletico Mineiro 4-1 In 1986 kwam er dan eindelijk een wijziging in de toernooiregels. De winnaars van de eerste twee wedstrijden speelden op de slotdag tegen de verliezers. Iedere club had dan nog kans op een toernooi- overwinning. Twee punten voor een overwinning, penalty's na een gelijkspel en een eventueel meetellend doelsaldo moesten voor de winnaar én voor spannender wedstrijden zorgen. De vernieuwde opzet slaagde, al speelde Ajax minder sprankelend dan in het vorige toernooi. Spelers als Gerald Vanenburg en Ronald Koeman waren dan ook verdwenen en Rob de Wit was op vakantie getroffen door een hersenbloeding. Een van Ajax' uitblinkers was nu de Schotse linksbuiten Alastair Dick. Wie kent hem nog? De organisatie was zo slim geweest om Ajax niet te koppelen aan het Russische Dinamo Kiev (tegenwoordig het Oekraïense Dinamo Kiev). De Europa- Cup-2-houder en zeer harde kern van het Russische nationale elftal dat op het WK in Mexico zo'n indruk had gemaakt, zorgde tegen Botafogo voor een van de beste demonstraties uit de toernooi-historie (6-0). Techniek, tactiek, beweging, soberheid, creativiteit, tempowisselingen waren perfect gebundeld in het team van (bonds)coach Valeri Lobanovski. Totaalvoetbal in het Olympisch stadion. Maar niet van Ajax, dat via een veel slechter doelsaldo de toernooiwinst aan Kiev moest laten. Niemand in het Olympisch stadion die daar om rouwde. 8-8-1986 Dinamo Kiev - Manchester United 1-1 (Kiev w.n.s.) 1. Dinamo Kiev 3 punten Ajax - Botafogo 1-1 (Botafogo w.n.s.) 2. Ajax 3 punten 10-8-1986 Ajax - Manchester United 1-0 3. Manchester United 1 punt Dinamo Kiev - Botafogo 6-0 4. Botafogo 1 punt Foto: Collectie Ajax Alastair Dick in actie tegen Botafogo. De Schotse linksbuiten speelde een sterk toernooi, maar kon mede door een blessure niet doorbreken bij Ajax. AJAX MAGAZINE JUNI 2001 127

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 127