KATERN techniek te paren aan ongekende hardheid. In de finale tegen Ajax deden ze er nog een schepje bovenop. Marco van Basten vloog geregeld door het luchtruim, waar eerder op de avond de parachutespringers nog zo wanhopig op zoek waren geweest naar de binnenzijde van het Olympisch stadion. Toch nam Ajax een 2-0 voorsprong, onder meer door een schitterende goal van Van Basten. Scheidsrechter Henk van Ettekoven trad geregeld op tegen de schoppartijen van Mineiro, stuurde Olivera uit het veld, maar ondanks een 2-0 voorsprong (Ronald Koeman) kwam Mineiro nog terug tot 2-2 en won het na strafschoppen zelfs het toernooi. Door de dubieuze manier waarop dat gebeurd was, raakte Jack van Zanten in dubio: 'Wat zij vrijdagavond als zuiver kijkspel lieten zien is attractief, maar wat zij nu tegen Ajax hebben uitgehaald, zet ons toch aan het denken. Bij een volgende keer als wij zo'n ploeg uitnodigen zullen wij dus ook van tevoren afspraken moeten maken over wat allemaal wel en niet kan.' Een andere tegenvaller voor de toernooi- organisator alias chef d'equipe was het aantal toeschouwers. Met 24.500 mensen op de eerste en 27.000 op de tweede speeldag haalde men weliswaar het streefgetal van 48.000, maar de organisatie had op meer gerekend. 'Ik vermoed dat het mooie weer en de Grand Prix in Zandvoort ons parten hebben gespeeld.' De goede doelen leden echter niet onder de tegenvallende belangstelling. Van Zanten: 'Wij geven 75.000 gulden aan het Antoni van Leeuwenhoek-ziekenhuis voor laser 24-8-1984 Feyerioord - Atletico Mineiro 2-3 Ajax - Roemenië 1-0 26-8-1984 Feyenoord - Roemenië 3-1 Ajax - Atletico Meneiro 2-2 (Mineiro w.n.s.) apparatuur die gebruikt wordt om voortijdig kankergezwellen te ontdekken. Bovendien gaat er een bedrag naar de amateursport. Maar dit hadden wij ook gedaan als wij onder het begrote aantal toeschouwers waren gedoken. Dan hadden wij dit bedrag onttrokken aan de reserves, die wij in de tien jaar dat het toernooi nu gehouden is, hebben opgebouwd.' Voor Van Zanten kreeg het tweede lustrum van 'zijn' toernooi nog een extra tintje c.q. lintje. Vanwege zijn 'verdiensten voor de sport' kreeg hij uit handen van de Amsterdamse loco-burgemeester Roel Walraven de gouden speld van de stad Amsterdam. Rob de Wit was een van de uitblinkers tijdens Ajax - Atletico Mineiro. Toch verloor Ajax, na strafschoppen. Foto: George Verberne Nog nooit was de euforie na het Amsterdam-toernooi zo groot geweest als in 1985. De komst van Johan Cruijff als trainer had al de nodige verwachtingen gewekt, maar het swingende, aanvallende spel van Ajax tegen de Italiaanse kampioen Hellas Verona (2-0) en vooral Atletico Mineiro (4-1) bereidde de weg voor alle mogelijke superlatieven van pers, publiek en spelers. 'Echt, die laatste man van Mineiro stond op 't eind om zijn moeder te roepen,' grijnsde de doorgaans toch niet zo gevatte Arnold Mühren na afloop. Mühren was de enige aankoop geweest van Cruijff, die alle vertrouwen had in de lichting Van Basten, De Wit, Van 't Schip, Vanenburg en Rijkaard. En de jongelingen combineerden en pingelden (De Wit!) de Brazilianen helemaal aan flarden. Zo snel en soepel verliep het spel van Ajax, dat Mineiro zelfs niet meer aan schoppen toekwam. Ajax als geheel gaf zijn visitekaartje af, maar individueel moesten de spelers dat ook doen. Bijvoorbeeld de keepers. Cruijff liet Hans Galjé en Stanley Menzo ieder een wedstrijd keepen, waarbij Menzo tegen AJAX MAGAZINE JUNI 2001 125

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 125