Feyenoord was in 1983 de opvolger van AZ als tweede Nederlandse deelnemer. In de toernooigeschiedenis is overigens niet altijd met twee Nederlandse clubs gespeeld. In 1976, 1985, 1986, 1987, 1988 en 1989 hield Ajax als enige de Nederlandse eer hoog. Of deed pogingen daartoe. Een belangrijke reden om Feyenoord te contracteren was de aanwezigheid van Johan Cruijff bij de Rotterdammers. Opmerkelijk is dat Cruijff alleen met Feyenoord en Barcelona en niet met Ajax op het Amsterdam-toernooi heeft geacteerd. Pas in zijn trainersperiode nam hij als Ajacied deel. De kennismaking van het Amsterdamse publiek met het Ajax-zonder-Cruijff viel niet mee. De jeugd zou het dit seizoen moeten gaan doen, maar op de openingsdag zakten Vanenburg, Van Basten, Koeman, Silooy en Molby tegen de Italiaanse kampioen AS Roma door hun hoeven. Bij rust stond het al 0-3, uiteindelijk bepaalde Molby de eindstand op 1-3. De door Jack van Zanten gedroomde finale Ajax - Feyenoord was van de baan. Op de slotdag herstelde Ajax zich enigszins door van het niet bijster geïnspireerde Manchester United te winnen. De grote Johan Cruijff keerde in 1983 als (winnende) Feyenoorder terug in het Olympisch stadion. Eerder deed hij namens Barcelona aan het Amsterdam - toernooi mee. Pas in 1985 nam Cruijff deel als Ajacied, maar dan wel in de hoedanigheid van trainer. 12-8-1983 Feyenoord - Manchester United 2-1 AS Roma - Ajax 3-1 14-8-1983 Ajax - Manchester United 1-0 Feyenoord - AS Roma 1-1 (Feyenoord w.n.s.) overwinnaar van het toernooi was evenwel Feyenoord, met een degelijke, maar niet grootse Cruijff. Ruim een maand later maakte Ajax in de competitie deze teleurstelling in een rechtstreeks duel meer dan goed (8-2). Foto: Collectie Ajax Foto: George Verberne Een primeur in de tiende editie van het Amsterdam toernooi: voor het eerst (en het laatst) nam een nationale landenploeg deel. Roemenië viel echter alleen maar op door steriel en saai voetbal, iets wat scheidsrechter Bosman in het eerste duel van de ploeg (tegen Ajax) ook moet hebben aangevoeld. Op aangeven van Felix Gasselich mocht Peter Boeve in de voorlaatste minuut in buitenspelpositie scoren. De grensrechter had wel voor off side gevlagd, maar na overleg met Bosman Atletico Mineiro was blij met Amsterdam, maar omgekeerd was de liefde minder intens: bewondering was er voor de Braziliaanse techniek, afschuw voor de ongekende hardheid. AJAX MAGAZINE JUNI 2001 trok deze zijn constatering in. Om verdere ellende te voorkomen, floot Bosman hierna maar meteen voor het einde van de wedstrijd. Flet Braziliaanse Atletico Mineiro, al enige tijd op toernee in Europa, had tegen Feyenoord al aangetoond vernuftige

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 124