KATERN Duel der doelmannen tijdens de strafschoppenserie tussen Ajax en AZ '67. Onder andere omdat Eddy Treytel deze pingel van Piet Schrijvers niet kon stoppen, legde Ajax beslag op de derde plaats. Schrijvers werd tot beste keeper van het toernooi uitgeroepen. 'thuisclub' Ajax was, werden de mouwen opgestroopt. Op de openingsdag had Ipswich Town weinig moeite met het schuchtere Ajax: 3-1. De nieuwe trainer, de Duitser Kurt Linder, hield, tot grote teleurstelling van het nieuwsgierige publiek, zijn twee grote talenten Gerald Vanenburg en aankoop Jesper Olsen in eerste instantie op de bank. Voor het eerst in de toernooigeschiedenis haalde Ajax de finale niet en de finale was - ook voor het eerst - louter een buitenlandse aangelegenheid. In de wedstrijd om de derde en vierde plaats had Ajax zijn toernooispecialiteit (strafschoppen) nodig om zich van AZ te ontdoen. De doelpuntenmakers van Ajax boden toch nog zicht op nieuwe tijden: Frank Rijkaard en Wim Kieft. Aangezien Ajax al in de eerste wedstrijd moest aantreden, speelden Ipswich Town en Standard Luik voor redelijk volle tribunes hun finale. Na een half uur stond het al 2-0, waarna beide teams het wel goed vonden zo. En dus was het weer tijd voor fluitconcerten en langzaam handgeklap 7-8-1981 Standard Luik - AZ '67 4-2 Ipswich Town - Ajax 3-1 9-8-1981 Ajax - AZ '67 2-2 (Ajax w.n.s.) Ipswich Town - Standard Luik 2-0 van het publiek. Organisator Jack van Zanten verklaarde dat volgend jaar de reglementen écht aangepast zouden worden. Voortaan zouden de clubs, naast startgeld, ook een premie per eindklassering uitbetaald krijgen. Foto: George Verberne Perryman. 1. FC Köln, getraind door Rinus Michels, kwam zonder Rainer Bonhof en Klaus Allofs, terwijl Ajax Johan Cruijff niet kon opstellen. Bij de meeste absenties ging het om geblesseerden, dat beweerden althans de betrokken clubs. Realistischer is de conclusie dat de kwetsbare vedetten, zo vlak voor het competitiebegin, gespaard werden. AZ '67, de vierde deelnemer, was helemaal uitgehold. Van de kampioensploeg uit 1981 was bijna niemand meer over. En van de blijvers waren Hugo Hovenkamp en Jos Jonker gekwetst en dus ook afwezig in het AMSTERDAM 707 AJAX MAGAZINE JUNI 2001 De hoogte van de startgelden die de clubs betaald krijgen, is mede gebaseerd op het aantal vedetten dat een club in zijn bezit heeft. Publiekstrekkers dus. Wat dat betreft was het Amsterdam-707-toernooi in 1982 een flinke tegenvaller. De Engelse bekerwinnaar Tottenham Hotspur miste Osvaldo Ardiles, Ricardo Villa en Steve Rinus Michels was eerder als trainer van Barcelona aanwezig op het Amsterdam-toernooi. Nu trainde hij 1. FC Köln, dat net als veel andere buitenlandse clubs tijdens de 'troostfinale' bijzonder weinig inzet toonde. Foto: George Verberne

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 121