AMSTERDAM 70 Ajacieden (Peter Boeve, Dick Schoenaker, Piet Wijnberg, Keje Molenaar, Martin Wiggemansen en Frank Arnesen) in badjassen na een wedstrijd in het Olympisch stadion. Dat kon maar één ding betekenen in de jaren zeventig: Ajax heeft een cup gewonnen, in dit geval de Amsterdam-705- trofee. Doelman Piet Schrijvers kijkt of er iemand nog een badjas voor hém heeft. Foto: George Verberne alle keren de sterkste zenuwen. Het Nederlandse penalty-syndroom was duidelijk niet hip in de groovende jaren zeventig. Het spitsprobleem was bij Ajax nog steeds niet opgelost. Martin Wiggemansen was op het allerlaatste moment van FC Amsterdam overgekomen, en maakte op de zondag zijn debuut voor Ajax. Piet Hamberg heette de te presenteren nieuwe 'goaltjesdiefmaar hij was het toch ook niet helemaal. 'De nieuwe aanvalsleider van de Amsterdammers moest zich door een gebrek aan bruikbare passes in zijn richting beperken tot wat gerommel in de marge,' schreef een krant. Toch won Ajax 8-8-1980 AZ '67 - Nottingham Forest 2-1 Ajax - Bayern München 0-0 (Ajax w.n.s.) 10-8-1980 Bayern München - Nottingham Forest 3-0 Ajax - AZ '67 2-1 de finale van zijn aartsrivaal in het Amsterdam-toernooi met 2-1. Het Amsterdam-705-toernooi trok met 60.000 toeschouwers minder belangstellenden dan de jaren daarvoor. Directeur Otto Roffel, die voor zijn Olympisch stadion nooit op veel waardering mocht rekenen van de media, gaf daarvan deels de schuld aan de TROS. De omroep mocht vrijdagavond slechts twee keer tien minuten van de wedstrijden op het scherm brengen, maar adverteerde vooraf met de beelden alsof er meer te zien zou zijn. 'Daarmee houd je de mensen uit het stadion. Die denken dan immers dat de televisie praktisch alles uitzendt.' Voor het eerst leed het Amsterdam-toernooi verlies (150.000 gulden). En daar was-ie weer! Johnny Dusbaba, nu met Standard Luik. De Hagenees acteerde eerder namens Ajax en Anderlecht op het Amsterdam-toernooi. Nu was hij met Standard toe aan zijn derde 'toernooiclub' binnen zeven jaar. Ook Arie Haan mocht er weer zijn (eerst met Anderlecht, nu bij Standard), evenals clubgenoot Simon Tahamata, gedwongen verkocht door Ajax, die in een ander tenue terugkeerde in het Olympisch stadion. AZ '67 was opnieuw van de partij. De ploeg was met overmacht kampioen van Nederland geworden en was verliezend UEFA-Cupfinalist. De aanwezigheid van UEF A-Cup winnaar Ipswich Town bood 'mogelijkheden genoeg voor revanchegedachten', meende toernooi- voorzitter Bakkenist. Ook Ajax en AZ '67 hadden in het nabije verleden een finale (om de KNVB-beker) tegen elkaar gespeeld. Wederom 'mogelijkheden genoeg voor revanchegedachten'. De voorwoorden van de burgemeester, de voorzitter en de organisator in het programmaposterboekje zijn vooral vermakelijk vanwege de holle kreten. 'Uit de prestigeduels kan alleen maar iets goeds voortvloeien,' voorspelde Bakkenist, alsof het een jaren- dertigtoernooi was. Vooral de buitenlandse clubs spanden zich echter geregeld niet overmatig in tijdens het toernooi. Alleen als de tegenstander 19(1 AIAX M A r. A 7 I M C IIIMI 7 n Cl 1 KATERN

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 120