KATERN AMSTERDAM 7Ö4 Het Amsterdam-toernooi vond meestal één week voor de competitiestart plaats. Het was vaak de eerste mogelijkheid voor het Amsterdamse publiek om het nieuwe team, onder misschien een nieuwe trainer, aan het werk te zien. Spelers kregen hun 'presentatie' tijdens het toernooi. Zo was vorig seizoen de kennismaking met de nieuwe spits, Ray Clarke, niet onverdeeld positief (maar in het seizoen schopte hij er wel 26 in). Nu, in augustus 1979 (Clarke was na problemen met het bestuur vertrokken) kon Ajax een nieuwe spits presenteren. Of toch niet? Tijdens het Amsterdam-704-toernooi gaapte er geen groot gat in Ajax' frontlinie. In de zoektocht naar een nieuwe goaltjesdief was Ajax met de namen Karei Bonsink en Henning Jensen op de proppen gekomen. Nou was de van Real Madrid overgekomen Jensen een prachtige technicus, maar een midvoor was hij niet. Net zo min als Bonsink dat was. En dus kwam Ajax in twee duels, tegen Arsenal en AZ '67, tot slechts één doelpuntje, van Frank Arnesen, verkregen Tijdens het Amsterdam-toernooi presenteerde Ajax zijn nieuwe aankopen. In 1979 waren dat vanaf links Henning Jensen, Karei Bonsink en Peter Boeve. Trainer Cor Brom (tweede van links) was ook nieuw. Foto: Jan Mud uit een razendsnel uitgevoerde counter. 'De tempobeulen van Cor Brom', zo omschreef Het Parool de Ajax-equipe. Tempo alleen was niet voldoende om AZ '67 in de finale te verontrusten. Net als twee jaar eerder versloegen de Alkmaarders Ajax in de eindstrijd, nu met 2-1. Voor de traditionele buitenlandse draak van een wedstrijd zorgden dit keer Arsenal en (vooral) 3-8-1979 AZ '67 - Hamburger SV 1-1 (AZ '67 w.n.s.) Ajax - Arsenal 0-0 (Ajax w.n.s.) 5-8-1979 Arsenal - Hamburger SV 3-0 AZ '67 - Ajax 2-1 Hamburger SV. Aan het veranderen van de toernooi-opzet wilde Jack van Zanten evenwel nog niet denken. De chef d'equipe was zelfs uitermate verheugd over het resultaat van het toernooi, al was het dan alleen maar het financiële: 'De 85.000 toeschouwers zorgden voor een bruto- recette van twee miljoen gulden. Daar moeten de gages van de clubs en alle kosten nog vanaf. Dan houden we nog zo'n miljoen gulden over.' De winst van het Amsterdam-toernooi werd niet volledig behouden door de organisatie. Naast het maken van een reservepotje voor de volgende editie, ging een groot deel van de opbrengst naar een goed doel. AMSTERDAM 705 Eindelijk. Om de lamlendige wedstrijd om de derde en vierde plaats 'op te leuken', was het stichtingsbestuur van het Amsterdam-705-toernooi op een idee gekomen. De nummer drie zou een extra premie krijgen, zodat de (buitenlandse) teams wellicht harder zouden lopen. De deelnemende clubs verklaarden echter plechtig dat dit niet nodig was. Het startgeld zou voldoende zijn om óók in een wedstrijd om des keizers baard inzet te tonen. Geen extra premie dus voor Bayern München en Nottingham Forest die zich echter even lamlendig gedroegen als de teams van het jaar daarvoor. En daarvoor. Nee, de Ajax-fans die op de slotdag sowieso steeds later naar het Olympisch stadion kwamen en zodoende de eerste wedstrijd eenvoudig negeerden, moesten het met Ajax en opnieuw AZ '67 doen, die voor de derde keer in vier jaar tijd de finale bereikten. Ajax gelukte dat door na een 0-0 tegen Bayern München via penalty's de West-Duitsers te verslaan. Het is opvallend hoe vaak Ajax tot dan toe een strafschoppenserie had gewonnen op de Amsterdam-toernooien. Van de vijf keer dat er tot 1980 bij een duel van Ajax een strafschoppenserie nodig was, had Ajax AJAX MAGAZINE JUNI 2001 119

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 119