Topscorers Ajax KATERN MW -w. Aankoop Ray Clarke benut een penalty tijdens de strafschoppenserie na de finale tegen Anderlecht. Tot 1980 won Ajax alle benodigde strafschoppenseries tijdens het Amsterdam-toernooi. Foto: Jan Mud konden er niets aan doen, maar je kon de hele wedstrijd door proeven, dat zij dit toernooi een keer moesten winnen. Noem het maar een beïnvloeding van bovenaf.' De Brusselse ergernis was vooral gebaseerd op een beslissing van scheidsrechter Berrevoets, tien minuten voor rust. Bij een 1-0 voorsprong voor Anderlecht, kreeg Ajax een vrije trap op de rand van het strafschopgebied. Scheidsrechter Berrevoets had nogal wat tijd nodig om de muur van Anderlecht op de juiste afstand te krijgen, maar daar wenste Ajax niet op te wachten. Simon Tahamata tikte de bal opzij naar Pirn van Dord, die raak schoot (1-1). Woedende Anderlechtspelers belaagden Berrevoets, omdat de vrije trap te snel was genomen; hij was immers nog bezig met het muurtje. Maar Berrevoets keurde de treffer goed: 'Hadden ze maar sneller op hun plaats moeten gaan staan.' In de protesten stuurde Berrevoets Anderlecht-doelman Jacky Munaron, die de bal naar zijn hoofd had gegooid, uit het veld. In de rust spraken de Anderlechtspelers af, dat ze onder deze omstandigheden per se geen verlenging wensten te spelen. Toch leek die er één minuut voor tijd aan te komen. Ruud Geels (Anderlecht) en Ray Clarke (Ajax) hadden de stand naar 2-2 getild. In de slotminuut rolde doelman Nico de Bree de bal uit naar Arie Haan. Die liep er mee naar zijn eigen doellijn, legde hem daar stil en liet de meegelopen Simon Tahamata intikken. Berrevoets keurde deze rare, maar glaszuivere treffer af, en liet opnieuw een achterbal nemen. Berrevoets, die bij wijze van fraai afscheid van het betaald voetbal deze wedstrijd mocht fluiten: 'Ik geef toe dat ik er niets van begreep, maar ik stond er dan ook met mijn rug naar toe.' Het Amsterdam 703-toernooi was dus een bijzonder toernooi, waarin de winnaar geen enkele wedstrijd won en de best spelende ploeg, Fluminense, als laatste eindigde. Alleen maar door het beter of slechter nemen van strafschoppen. 18-8-1978 Anderlecht - AZ '67 2-2 (Anderlecht w.n.s.) Ajax - Fluminense 2-2 (Ajax w.n.s.) 20-8-1978 AZ '67 - Fluminense 2-2 (AZ '67 w.n.s.) Ajax - Anderlecht 2-2 (Ajax w.n.s.) Frank Rijkaard Dick Schoenaker John van Loen Sdren Lerby Marco van Basten Ronald Koeman Geert Meijer Frank Arnesen 6 Jesper Olsen 5 John van 't Schip 4 Ronald de Boer 3 Frank de Boer 3 Bryan Roy 3 Gerrie Mühren 2 Johnny Dusbaba 2 Arno Steffenhagen 2 Ruud Geels 2 Johan Zuidema 2 Pim van Dord 2 Ray Clarke 2 Wim Kieft 1 Keje Molenaar 1 Jan Molby 1 Peter Boeve John Bosman Marciano Vink Alfons Groenendijk John Hansen Dennis Bergkamp Stefan Pettersson (strafschoppenseries niet meegerekend) AJAX MAGAZINE JUNI 2001 117

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 117