AMSTERDAM 7Ö2 Ruud Geels knalt namens Ajax vergeefs richting het doel van Anderlecht tijdens de finale van Amsterdam 701Een jaar later, tijdens Amsterdam 702, verloor Geels er opnieuw, nu als speler van Anderlecht. Tegenstander Ajax won na strafschoppen. Anderlecht, nota bene veel korter in training dan Ajax, korte metten maakte met de Amsterdammers: 3-1. Arie Haan, die in 1975 op onprettige wijze was vertrokken bij Ajax, wreef met alle plezier zout in de Amsterdamse wonden: 'Wat een gaten bij dit Ajax.' Ivic was nog duidelijk aan het sleutelen aan zijn defensieve, op snelheid, beweging en de counter gericht systeem. De stemming in het Amsterdamse kamp was duidelijk gespannen. Johan Zuidema: 'Nee, ik zeg niks, helemaal niks, maar dit systeem zal toch moeten veranderen.' Wim Suurbier weigerde aanvankelijk tegen Mönchengladbach aan te treden. De onderhandelingen over een nieuw contract verliepen zeer stroef. Suurbier: 'Ik was niet verzekerd voor die wedstrijd en omdat een privé-verzekering niet mogelijk bleek, 6-8-1976 Anderlecht - Leeds United 3-2 Ajax - Borussia Mönchengladbach 0-0 (Ajax w.n.s.) 8-8-1976 Borussia Mönchengladbach - Leeds United 3-3 (Borussia w.n.s.) Anderlecht-Ajax 3-1 Foto: Jan Mud wilde ik niet spelen. Pas later heeft Ajax de verzekering alsnog in orde gemaakt.' Het tweede Amsterdam-toernooi was niet meer zo'n feest als het eerste. Op de tweede speeldag moest Derks van de KNVB weer een doorsnee zwart scheidsrechterspak aan, er waren rellen met fans van Leeds United, en Ajax, dat had duidelijk anti-reclame voor zichzelf gemaakt. Behalve doelman Piet Schrijvers, die werd uitgeroepen tot beste keeper van het toernooi (lange tijd riep men na ieder toernooi een 'beste speler', een 'beste keeper' en een 'sportiefste ploeg' uit). Maar uitslagen en prijsjes verzekerden geen succes of falen in de competitie. Het Amsterdam-toernooi stond garant voor hoop of vrees, niet voor resultaat. De derde editie van het toernooi, in 1977, leverde voor het eerst twijfels op over de toernooi-opzet. De Nederlandse clubs Ajax en AZ '67 deden (voor eigen publiek) uiteraard hun best, maar Europa-Cup-1- houder Liverpool en met name Barcelona waren, zo ver van huis, niet erg geïnspireerd. De grote verschillen in motivatie leverden een aantrekkelijke finale tussen de 'gemotiveerden' Ajax en AZ '67 op en een verschrikkelijke draak tussen de 'ongemotiveerden' Barcelona en Liverpool. Barcelona, met een startgeld van 125.000 gulden de duurste ploeg uit het deelnemersveld, speelde - zonder Cruijff - met volslagen minachting voor het publiek, dat wél massaal was opgekomen (over twee dagen 72.000 dames en heren). Ajax werkte zich aardig langs Liverpool (2-1, doelpunten Lerby en Schoenaker), maar kwam er tegen AZ '67 geen moment aan te pas (3-0). Voor de derde opeenvolgende keer verloor Ajax de finale van het Amsterdam-toernooi. AZ '67 was de eerste Nederlandse winnaar van het evenement. Het spel van de Alkmaarders, met Jan Peters en Wim van Hanegem als uitblinkers, AJAX MAGAZINE JUNI 2001 115

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 115