AMSTERDAM 701 KATERN Foto: Collectie Ajax teruggekeerde Barry Hulshoff overklaste Ajax de tegenstander. Gerrie Mühren en Johnny Dusbaba zorgden voor 2-0. Na rust scoorden Barcelona en Ajax (Geert Meijer) 8-8-1975 RWDM - Feyenoord 1-1 (RWDM w.n.s.) Ajax - Barcelona 3-1 10-8-1975 Barcelona - Feyenoord 1-1 (Barcelona w.n.s.) RWDM - Ajax 5-2 ieder nog een keer. De 3-1 zege en vooral het frisse, aanvallende spel van Ajax zorgden voor euforie in het stadion. Voorzitter Jaap van Praag had de Zilvervloot weer in zijn ogen: 'Dat was weer helemaal de oude tijd.' De wedstrijden op de slotdag begonnen vanwege de hitte later dan gepland. Ajax trof in de finale RWDM, dat Feyenoord via strafschoppen had verslagen. Ook tegen de Belgen verliep het aanvankelijk voor Ajax crescendo. Maar na de 2-1 van Ruud Geels, tien minuten na rust, zakte Ajax steeds verder weg. In de slotfase snelde Racing White Daring Molenbeek over Ajax heen: 5-2. Jammer, luidde de algemene opinie bij Ajax. Belangrijker was dat men had laten zien op de weg terug te zijn (dat viel overigens tegen: twee dagen na het toernooi kreeg trainer Hans Kraay zijn ontslag en werd Rinus Michels benoemd tot zijn - tijdelijke - opvolger). Barcelona stelde ook tegen Feyenoord teleur (1-1). Maar ondanks een gemiste penalty van dé specialist in die tijd, Johan Neeskens, legde Barcelona na penalty's beslag op de derde plaats. Een extra filmploeg volgde Johan Cruijff tijdens het toernooi. De bedoeling was om een geactualiseerde versie van zijn speelfilm 'Nummer 14' uit te brengen, maar daar is het nooit van gekomen. De wedstrijd om de derde en vierde plaats was trouwens lange periodes niet om aan te zien geweest, een euvel dat uitgroeide tot een traditie in het Amsterdam-toernooi. Voordat daar een einde aan kwam, waren heel wat jaren verstreken. Want dat het eenmalige Amsterdam- toernooi een blijvertje was, wist Van Zanten al na afloop te melden. De chef d'equipe: 'Er kwamen ruim 90.000 mensen naar de wedstrijden, ruim voldoende om uit de kosten te komen. Na dit succes ben ik van plan om volgend jaar weer iets dergelijks te organiseren.' 'Gezien de grote interesse van trainers, sportofficials en journalisten uit het buitenland, mogen wij vaststellen dat het Amsterdam Tournooi, ook internationaal reeds een reputatie geniet,' schreef Jack H. van Zanten zonder schroom in het uitvouwbare 'programmaboekje' (vier mini-posters en wat voorwoorden) van het tweede toernooi in 1976. Ajax en de West-Duitse kampioen Borussia Mönchengladbach troffen elkaar op de openingsdag. De nieuwe Ajax- trainer Tomaslav Ivic waarschuwde vooraf voor te veel optimisme: 'Dit Ajax is geen Europees topteam.' Dat bleek tegen Borussia, waartegen Ajax ternauwernood gelijk kon spelen (0-0). Foto: Spaarnestad Fotoarchief/ANP Scheidsrechter Frans Derks was nog de opvallendste man op het veld. Hij droeg een ééndelig, nauwsluitend blauw scheidsrechterspak, ontworpen door couturier Frans Molenaar. En in zijn beslissingen benadeelde Derks geregeld Borussia (jaren later zou Derks toegeven dat onder zijn leiding een Duitse ploeg niet mocht winnen). Via strafschoppen strompelde Ajax naar de finale, waarin Frans Derks poseert in het blauwe scheidsrechterspakje dat couturier Frans Molenaar (rechts) voor hem ontworpen heeft. Derks leidde de wedstrijd Ajax - Borussia Mönchengladbach in het pakje maar verscheen op last van de KNVB op de tweede speeldag weer in het gewone zwarte scheidsrechterstenue. AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 113