De eerste Europa Cup Stille getuigen van dertig jaar geleden In de rubriek Museumstukken worden voorwerpen besproken die in het Ajax Museum te bewonderen zijn. In deze aflevering gaat het om enkele memorabilia, die samen de herinnering levend houden aan het winnen van de eerste Europa Cup 1, deze maand precies dertig jaar geleden. De voorwerpen zijn te zien op de tweede verdieping, in de ovale eregalerij waarin alle finales die Ajax ooit speelde worden belicht. Zoals de foto op deze bladzijde laat zien, is pet een imposante opstelling. Alle Europa- Cup- en wereldbekerfinales waarin Ajax uitkwam, worden getoond, in stille objecten en inbewegende beelden. In het midden, in een imposante glazen vitrine, staan de bekers die daarbij gewonnen werden. Eromheen de arena's, de entourages en de herinneringen, van de eerste Europa-Cup-1-finale (Madrid, MUSEUMSTUKKEN door Carel Berenschot 1969) tot en met de laatste (Rome, 1996). Er is met reden gekozen om alle finales te laten zien, dus ook die verloren werden. Foto: Roos Blom Het doet recht aan het voetbal zelf - waarbij naast winnen ook verliezen hoort - maar er was ook een praktisch argument. Want wie weet zou Ajax in de toekomst nog meer cups veroveren en daarvoor moest ruimte worden gereserveerd (het museum werd 'bedacht' in 1996, middenin het tijdperk-Van Gaal). Zodra er een nieuwe Europese bekerfinale zou worden bereikt, kon die in de plaats komen van een oude. Enfin, waarschijnlijk duurt het nog wel even voordat een van de vitrines moet worden heringericht, maar de mogelijkheid is er. Laten we zeggen: het museum is klaar voor de volgende cup! De eerste vitrine van het ovaal is natuurlijk gewijd aan de finale die Ajax in 1969 in Madrid verloor van AC Milan. Direct ernaast staat meteen de eerste wél gewonnen finale. Plaats van handeling: het Wembleystadion in Londen. De tegenstander was het Griekse Panathinaikos. Dat was natuurlijk niet écht een Europese topploeg, maar laten we wel wezen, Ajax was dat destijds ook nog niet! De bovenverdieping van het Ajax Museum, met de internationale successen en cups. 106 AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 106