Foto: Frans Flemelrijk Televisiecamera's gaan vervaarlijk roken. En Piet zelf staat alweer op de eigen helft. Met de handen in de zij en de tong in het spleetje tussen z'n voortanden. Toch 's wat aan laten doen. De wedstrijd is pas vijf minuten oud als Barry Hulshoff in ernstige gewetensnood wordt gemanoeuvreerd. Hij heeft de bal al een week geleden keurig afgegeven aan Nico Rijnders, de nieuwe Bennie Muller, en wacht kalmpjes de dingen af die komen gaan. Rijnders gaat de bal aanstonds strak in de schoenen van Johan Cruijff passen. Of hij lobt 'm met effect over een klas vol Grieken heen naar Sjaak Swart, want die staat al in de starthouding. Meegeven aan Johan Neeskens kan trouwens ook. Of even opzij naar Wim Suurbier. Maar nee: de flegmatieke Bredanaar schuift de bal plotseling terug in de voeten van Hulshoff, die nietsvermoedend in de middencirkel de architectonische verhoudingen van dit toch wel heel erg mooie stadion in zich aan het opnemen is. Het angstzweet breekt de lange voorstopper uit. Waarheen? Waarvoor? Mieke Telkamp schraapt haar keel en gaat zo dadelijk de netten uit de doelen zingen. Al bijna drie maanden staat ze in de Top- 40. Dit is ook een beetje haar finale. Waarom doet die Rijnders dat? Iedereen staat gedekt. Terug op Stuy dan maar? Vanaf de middenlijn? Geen denken aan, dat wordt een fluitconcert tot half oktober. Cruijff, waar ben je? Mühren, doe iets. Van Duivenbode, kom 's vlug terug van Feyenoord. Vasco, je bent aanvoerder, help mij. Dan ziet Hulshoff vanuit een ooghoek in de verte aan de linkerkant van het veld Piet Keizer staan. Piet is de enige vrije man. Maar hij kan maar op één manier worden bereikt. Met een lange pass. Over vijftig meter. Door de lucht. Dat wordt kiezen of delen. Alles of niets. De schimpscheut of de schouderklop. Daar verlaat de bal Hulshoffs rechtervoet, hoog door het zwerk, op weg naar een onbekende bestemming ergens aan de linkerkant van dit schitterend geschoren gazonnetje. Rinus Michels fronst de wenkbrauwen en geeft alle wisselspelers meteen opdracht om zich warm te lopen. Is-ie nou helemaal van God los, die Hulshoff. Die zullen we straks onder vier ogen even het een en ander influisteren. Als de bal een perfecte parabool later tot op de millimeter nauwkeurig bij Piet Keizer terechtkomt, fluit Michels de warmlopers terug en gaat hij er eens goed voor zitten. Mag hij even weten wat hier aan de hand is? Piet Keizer heeft de barensnood van Barry Hulshoff als geen ander aangevoeld en gaat de verloskundige de helpende hand reiken. Of liever: het helpende been. Het helpende linkerbeen. De keizersnede die het voortbestaan garandeert. De bevalling die gebaseerd is op de bevlieging. Op nooit doen wat er van je wordt verwacht. Op altijd doen wat je gevoel je ingeeft. Het hart is de bron van alle leven. Het hoofd is slechts doorgeefluik. Genialiteit laat zich niet bedenken. Genialiteit wordt geboren. Wordt nu geboren. Instinctief begrijpt Piet Keizer dat hij zijn magie vandaag niet in de laatste, maar in de eerste vijf minuten van de wedstrijd moet etaleren. Hij vangt de allereerste vijftig meter lange pass door de lucht die Barry Hulshoff in zijn leven geeft op, op een manier die niets met voetballen te maken heeft, maar alles met erotiek. Vijf meter staat hij buiten de snijlijnen van het Griekse strafschopgebied. Hij heeft plotseling de gedaante van de Tjechoslowaakse diamant Vera Caslavska, een koffer vol goud op de laatste Olympische spelen. Sierlijk springt hij op de evenwichtsbalk, spreidt de armen en kijkt de bal liefdevol omlaag. Een tedere tegendraadse stop met de buitenkant van de rechtervoet is voldoende om de bal respectvol dood te maken en hem sudderend mee te nemen. Het projectiel heeft de verre reis nog niet verwerkt en trilt na als een chipolatapuddinkje. Nauwelijks waarneembaar streelt het Amsterdamse opperwezen de bal nu tweemaal zachtjes met de linkerwreef uitdagend vooruit, want daar komt iets Grieks aangesneld. Het is de moordlustige vleugelverdediger Kamaras, klaar voor het gevecht en met AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 103