De keizersn I Op 2 juni 1971 won Ajax voor de eerste maai de Europa Cup 1. In Londen werd de Griekse kampioen Panathinaikos verslagen door een enkel moment van Amsterdamse genialiteit. Een retrospectief. Nog nooit in zijn llopbaan had Barry 11 ulshoiï een lange pass door de lucht jfverzofiderL Dalwerd ook niet van hem 1 verwacht Sterker nog: dat was hem zelfs I verboden. tg I De bal veroreren ejti meteen inleveren bij I de mannen vafWiPbpbouw, zo stond het in zijn arbeidsovereenkomst. Behoedzaam met de binnenkant van de rechtervoet over de grond naar Bennie Muller of Klaas Nuninga. Of meegeven in de loop van Tonnie Pronk of Henk Groot. Niet lopen. Niet dribbelen. Niet drijven. En nooit, nooit zo'n gekke lange hoge bal naar voren geven. Dat doen ze maar in Enschede. Of in Den Haag. Of in Rotterdam. Maar niet bij Ajax, had meneer Michels hem altijd met weinig woorden gewaarschuwd. Wij doen niet aan lange ballen. Wij doen waar we goed in zijn en dat is voetballen in de kleine ruimte. En jij doet dus gewoon waarvoor we je destijds van Zeeburgia hebben overgenomen: balletje afpakken, balletje afgeven en weer terug naar je plaats. Of het nu donderdagmiddag is in een partijtje drie tegen drie met de kleine doeltjes, of vandaag, 2 juni 1971 in de finale van de Europa Cup 1, dat maakt geen enkel verschil: geconcentreerd blijven, taak uitvoeren, mond houden. Vragen? door Chris Willemsen Nee. Pardon? Nee, meneer Michels. Dan verstond ik het toch goed. In de kleedkamer van Wembley heeft Michels weinig woorden nodig om zijn spelers te motiveren. Iedereen weet wat hem te doen staat. Niet zoals twee jaar geleden tegen Milan met z'n allen als kippen zonder kop naar voren stieren - en daarna maandenlang elke nacht drie maal in de nek worden wakkergebeten door het fantoom Pierino Prati - maar gewoon in alle simpelheid voetballen zoals we dat zo goed kunnen. Opportunistisch, dat wel, maar als het moet met de handrem erop. En met balbezit als belangrijkste wapen. Als wij de bal hebben, heeft de tegenstander hem namelijk niet. Zo simpel steekt de voetbalsport in elkaar. Bovendien, we zijn toch zeker veel beter dan die Grieken, wat zullen we nou krijgen. Wij hebben in de halve finale fluitend afgerekend met het ijzersterke Atletico Madrid, terwijl Panathinaikos op de blote kont de eindstrijd is binnengehobbeld dankzij een beter doelsaldo dan het al even minne Rode Ster Belgrado. Nee, die beker gaat mee naar Amsterdam. Wie daar nog aan twijfelt, diene zich onmiddellijk onder behandeling te stellen c jÈÊÊÊÊÈm Foto: Guus de Jong van dokter Rossi. Spreekuur elke zaterdagavond om tien voor half negen op Nederland 1. Piet Keizer luistert met een half oor naar zijn coach. De Amsterdamse nummer 11 is er in gedachten nauwelijks bij. Hij is fysiek niet in orde, de linkerenkel staat op instorten. Eigenlijk kan hij niet spelen, maar een finale van de Europa Cup 1 laat niemand zich ontnemen. Het staat vast dat 100 AJAX MAGAZINE JUNI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 100