voor die kleine jongens als ze af en toe iemand van het eerste zien langslopen, of als een eerste-elftalspeler even naar hun training komt kijken. Als je hen ziet, dan wil je ze wat laten zien. Je gaat dan beter spelen. Het is een stimulans.' Didi Longuet loopt veel rond op de Toekomst. Ziet hij zichzelf als een voorbeeld voor de jeugd? 'Nee, ik zie mezelf niet als een voorbeeld. Misschien als ik in het eerste zou spelen, maar het tweede vind ik niet echt een voorbeeld.' Van het elftal van vroeger speelt Longuet nu alleen nog samen met Kevin Bobson. De rest heeft zich verspreid over heel Nederland. Mike Zonneveld speelt nu bij NEC, Karim Touzani bij Utrecht, Marcel Akerboom bij Fortuna. De tweelingbroers Mike en Dave Eveleens zitten bij TOP Oss. Ajax leidt dus nog steeds van jongs af aan Nederlandse profvoetballers op. De laatste jaren is ook verder gekeken dan de eigen jeugdopleiding. Vanuit alle windstreken laat Ajax jonge voetballers overkomen. Ajax 1 en Ajax 2 zijn een mengelmoes van culturen. Longuet: 'Het is anders dan vroeger. We zaten in een team met allemaal Nederlandse jongens, behalve Kwame Quansah dan. We speelden wel vijf, zes jaar met elkaar. Nu is het andersom. Het zijn allemaal buitenlandse jongens en alleen Kevin en ik zijn Nederlands. De meesten spreken vrij goed Nederlands. Ze beginnen het steeds beter te leren. Met sommigen spreek ik Engels. 'Al met al is het een hechte groep. Je bent elke dag met elkaar. We hebben veel lol. Het is ook een goed elftal. Maar we gaan niet zoals de jongens van het eerste samen uit eten of op stap. Ik heb niet meer zoals eerst echte vrienden bij Ajax, behalve Kevin dan. Vroeger woonden de jongens in Amsterdam en gingen we na het voetballen samen de stad in of naar de bioscoop. Ik ga nu nog steeds om met jongens die bij Ajax speelden en in Amsterdam zijn blijven wonen.' Kevin Bobson en Didi Longuet, de enige Nederlandse jongens in Ajax 2. Of toch niet? De naam Longuet verraadt een niet geheel Hollandse achtergrond. Zijn vader komt uit Ivoorkust. Loguet: 'Ik krijg brieven van hem en soms belt hij me. Hij voelt niet echt als mijn vader. Ik heb niet echt een band met hem. Mijn moeder heeft in Ivoorkust gewoond en mijn zus ook. Toen ik geboren werd, zijn ze uit elkaar gegaan. Ik heb mijn vader maar één keer gezien. Ik ben er een keer op vakantie geweest. Dat was heel leuk. Ik ken mijn familie daar dus niet echt en heb geen band met hen. Mijn hele leven woon ik al in Amsterdam. Ik ben hier opgegroeid. Ik voel me echt een Amsterdamse jongen. Samen met mijn moeder woon ik vlak bij het Scheepvaartmuseum. Mijn zus is een jaar het huis uit, dus we wonen met z'n AJAX MAGAZINE APRIL 2001 tweeën. Ik heb er geen behoefte aan om alleen te wonen. Ik vind het wel lekker zo, met mijn moeder.' Rechtshalf De maandagavonden op de Toekomst zijn soms troosteloos, koud. Er wordt niet altijd goed gespeeld door de reserves. Sinds de winterstop maakt Ajax 2 echter een opmars. Longuet speelt goed en scoort af en toe. Hij lijkt op veel posities uit de voeten te kunnen. 'Ik ben een rechtsbenige speler. Toen ik bij Ajax kwam, begon ik als rechtsbuiten. Daarna stond ik het ene jaar rechtshalf en het andere rechtsbuiten. Vorig jaar in de Al speelde ik weer rechtshalf. Nu sta ik overal: in de voorhoede, op het middenveld, ik heb geen vaste plaats. 'Het liefst speel ik op het middenveld. Ik houd er niet zo van als ik steeds aan de buitenkant moet spelen. Dat vind ik lastig. Ik wil midden in het spel betrokken zijn. Op het middenveld krijg je meer ballen, daar heb ik het spel voor me. Aan de zijkant heb ik het gevoel dat ik mijn man buitenom moet passeren en een voorzet moet geven. Maar zo ben ik niet. Ik wil het spel maken.' Voorlopig moet Longuet zich bewijzen in het tweede. Zijn vriend Kevin Bobson en ook Brutil Hosé mochten het al eens in Ajax 1 proberen. Uiteindelijk was de conclusie dat ze nog niet rijp waren om bij Ajax op het hoogste niveau te presteren. Het tweede elftal zijn ze echter ook ontgroeid. Ajax stelde hun voor bij Haarlem ervaring op te doen. De jongens weigerden die overstap te maken. Hosé is inmiddels verhuurd aan De Graafschap en Bobson mocht naar Fortuna vertrekken. Hoewel Fortuna de komende maanden nog in de Eredivisie uitkomt, wilde Bobson ook daar niet heen. Hoe ziet Longuet zijn eigen toekomst? 'Mijn doelstelling is gewoon bij Ajax in het eerste te komen. Een aantal weken geleden heb ik met Jan Olde Riekerink gesproken. Hij zei dat ik misschien wel tegen Ajax 1 aanhang, maar ik heb nog nooit mee mogen trainen. Het leek de trainer het beste als ik bij een andere club in het eerste zou gaan spelen. Dat lijkt mij ook beter. Haarlem is voor mij geen optie. Mijn zaakwaarnemer vindt het niet goed om 89

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 89