1500 of meer Foto: Louis van de Vuurst wedstrijd ontgelden. De ontmoeting werd dit keer niet ontsierd door harde en gemene duels en liet het eerste half uur een uitstekend spelend Ajax zien dat al binnen een kwartier door Petri Pasanen (kopbal) en Tomas Galasek (zondagsschot) op 2-0 kwam. Achteraf bleek dat daarmee de wedstrijd gespeeld was. De hele eerste helft bleef Ajax vrijwel oppermachtig, al moest Fred Grim in een reflex een achterstand voorkomen. Verder viel er eigenlijk niets te vrezen. Het niveau van de tweede 45 minuten was aanzienlijk lager, zeker aan Ajax-zijde. Daardoor kon FC Utrecht beter in zijn spel komen en riep Ajax nogal wat onheil over zich af. Het is opvallend dat het huidige Ajax nog niet in staat is een hele wedstrijd goed uit te spelen. De drang om na de aftrap op voorsprong te komen is er vaak wel, maar als er eenmaal afstand is genomen van de tegenstander, lukt het vaak niet om door te gaan en tot een grotere marge te komen. Men valt terug, de tegenstander krijgt meer moed en dan is er weinig nodig om toch nog in de een tweede goal door goed doorzetten van Cedric van der Gun. Invaller Daniel Cruz bepaalde de eindstand met een kopbal uit een voorzet van Witschge op 3-0. De overwinning gaf Ajax een voorsprongetje (twee punten) op directe concurrent Vitesse. Groots was de wedstrijd evenwel niet. Revanche Het duel tegen FC Utrecht op 25 februari in de Arena was cruciaal voor een versteviging van de derde plaats op de ranglijst. Ook FC Utrecht verkeerde echter in een soort winning mood en was De opening van het duel tegen FC Utrecht was voor Ajax. In de derde minuut tikte Galasek de bal na een vrije trap breed op de inlopende Chivu. De Roemeen miste het doel op een haar na. geenszins van plan deze stemming door Ajax te laten verstoren. Daar kwam nog bij dat de eerder in Utrecht gespeelde wedstrijd nog niet was vergeten, niet alleen door het onrecht dat fluitist Luinge Ajax aandeed door Fred Grim ten onrechte weg te sturen, maar ook door het onbestrafte gedrag van Stijn Vreven van FC Utrecht. Deze moest het nu dan ook de hele Ajax speelde tegen Willem II, zo meldde de stadionspeaker, zijn 1500ste competitiewedstrijd sinds de invoering van het betaalde voetbal in 1956. Dat is gemakkelijk uitgerekend: 40 seizoenen van 34 wedstrijden (totaal 1360), 4 seizoenen van 30 wedstrijden (totaal 120) en de 20 wedstrijden die tot en met 11 februari in het huidige seizoen gespeeld zijn, levert inderdaad precies 1500 wedstrijden op. Overigens zijn er ook statistieken die anders lijken uit te wijzen. In het jongste jaarverslag van Ajax begint de telling van wedstrijden in het betaalde (competitie)voetbal in het seizoen 1954-1955 en komt men tot en met het seizoen 1999-2000 op 1550 wedstrijden. (Daarvan werden er 1007 gewonnen, 279 ontmoetingen eindigden in een gelijkspel en 254 duels werden verloren; het doelsaldo bedraagt 3922 doelpunten voor en 1633 tegen.) Met de 20 van het huidige seizoen zijn dat dus 1570 wedstrijden. Het verschil van 70 wedstrijden laat zich niet volledig verklaren door de 26 competitiewedstrijden van 1954-1955 en de 34 van het seizoen 1955-1956. De jaarverslag statistici hebben dan nog altijd tien wedstrijden 'te veel' geteld. Hebben zij zich wellicht verteld? Nee, kennelijk tellen zij ook de negen wedstrijden mee die Ajax aan het begin van het seizoen 1954- 1955 speelde in de reguliere amateurcompetitie. Deze werd gestaakt toen de KNVB en de 'wilde' (prof)bond het eens geworden waren over een geleidelijke invoering van betaald voetbal. Resteert één wedstrijd... Dat moet dan wel de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van Nederland zijn die Ajax op 26 mei 1960 in het Olympisch stadion speelde tegen Feyenoord (en met 5-1 won). De Ajacieden betreden het veld voor de 1500ste competitiewedstrijd sinds 1956. Foto: Yvonne Witte AJAX MAGAZINE APRIL 2001 55

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 55