Foto: Gerard van Hees 'Iedere kans kan je laatste zijn. Alleen moet je ervoor oppassen dat je niet te graag wilt' bij Ajax weet dat de tegenstander het vaak via counters probeert. Als je een counter tegen krijgt, sta je al gauw één tegen één. Dat maakt het ook niet gemakkelijker. Waar het om gaat is dat we als team moeten opereren. Als verdediger moet je de middenlinie ondersteunen; fouten proberen goed te maken, en andersom geldt dat ook. Je moet als eenheid functioneren, hard werken en vooral ook voor elkaar willen werken. Ik heb het idee dat dat bij ons steeds beter lukt.' Broedertwist Als talent komt er een tijd dat je jezelf moet bewijzen. Het eeuwige talent is het mislukte talent. Over Christopher Kanu horen we al lang lovende berichten. Toch duurde het relatief lang voordat hij er echt doorheen kwam. Onder Wouters stond hij er al even, maar nu is het hoog tijd voor een doorbraak. 'Als voetballer heb je nooit veel krediet,' zegt Kanu. 'Pas als je heel lang aan de top hebt gestaan en de trainer weet wat hij aan je heeft, ben je een vaste basisspeler. Maar aan de andere kant is ook bij ons gebleken dat je ook met een grote naam buiten de basis kan komen te staan. Je moet elke kans aangrijpen om je te bewijzen. Niet alleen voor jezelf, maar vooral voor je medespelers en pas daarna voor de trainer. Iedere kans kan je laatste zijn. Alleen moet je ervoor oppassen dat je niet te graag wilt. Dan ga je namelijk verkrampen en raak je geen bal. Ondanks de druk die je voelt moet je proberen rustig te blijven.' Doordat clubliefde noodgedwongen wordt onderhouden door nostalgie en heimwee - het succes is immers sporadisch - heeft Nwankwo Kanu inmiddels een haast goddelijke status bij het Ajax-publiek. Voor 'het jongere broertje van' maakt dat het voetballeven niet bepaald eenvoudiger. De vergelijking wordt altijd gemaakt. Minder te pas dan te onpas. In die vergelijking is Christopher kansloos. De sleep, de stift, het te kleine gepriegel met te grote voeten; voor de broer van de Schepper valt er niets meer te scheppen. Kanu: 'Soms is de vergelijking vermoeiend. Het is wel begrijpelijk dat men die neiging heeft. Maar we zijn verschillende voetballers. Ik hoop dat ik ooit zo goed word als hij nu is, en dat mensen mij ook waarderen om wat ik kan. In het begin van mijn voetballoopbaan was het natuurlijk een groot voordeel voor me dat mijn broer zo populair werd. Daar moet ik eerlijk over zijn. Door hem kon ik ook naar Ajax komen. Maar daarna moet je het op eigen kracht doen. Nu werkt het weieens tegen me dat Nwankwo zo goed is. Als ik minder opvallend voetbal, zijn sommigen teleurgesteld. Zij willen dat ik net zo speel, en ook net zo goed, als mijn broer. Terwijl je zelf natuurlijk hoopt dat mensen je waarderen om wat jij kunt. Maar nog altijd vind ik het een groot voordeel dat ik een broer heb die profvoetballer is. We begrijpen van elkaar wat we doormaken. Het liefste zouden we iedere wedstrijd van elkaar zien, live in het stadion. Dat kan helaas niet. We moeten het over het algemeen doen met de beelden op Eurosport. Maar daar worden vooral de doelpunten getoond. En dan zie ik hem liever dan hij mij. Als ik hem zie, heeft Arsenal gescoord; als hij mij ziet heeft Ajax er eentje tegen.' De Roemeense international Flavius Vladimir Stoican is min of meer onverrichter zake teruggekeerd naar zijn vaderland. De rechtsachter was in totaal vier dagen op proef bij Ajax. Vanuit de hoogste technische regionen - Beenhakker - werd er gerept over een grote conditionele achterstand. Ajax liet weten Stoican te blijven volgen bij Universitatea Craiova. En Kras moet zich eerst nog maar eens in het elftal spelen. Christopher Kanu laat geen gaatjes meer vallen. AJAX MAGAZINE APRIL 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 36