rond Wouters en zag hij uiteindelijk de man die hem als directeur opleidingen destijds de kans had geboden, terug als trainer van de A-selectie. In januari van dit jaar haalde Co Adriaanse hem binnen die A-selectie. Kanu: 'Eindelijk kan ik laten zien wat ik kan op de plaats die er toe doet. Er spreekt vertrouwen uit dat ik bij de A-selectie ben gevoegd. Dat gebeurt natuurlijk niet als de trainer denkt dat het nooit wat gaat worden. Als hij dat gevoel kennelijk heeft en je hebt vertrouwen in jezelf, dan is dat een mooie situatie om verder te groeien. En dan kan er een andere rechtsback gekocht worden of op proef komen, maar dat doet niets af aan mijn eigen vooruitgang. Ik maak nog steeds fouten, in de wedstrijd en op de training, en daar moet ik dus aan werken. De trainer zegt me steeds: laat me maar wat zien. En dat probeer ik dan.' Onnodig risico Af en toe maakt Adriaanse een wanhopige indruk als hij Kanu's verrichtingen gadeslaat. Het lijkt er weieens op dat hij van zijn rechtsback eerder te veel dan te weinig ziet. Zo uitbundig als Nwankwo het doet, gaat het bij Christopher niet, maar de vrijmoedigheid waarmee het balbezit door de rechtsback wordt gevierd en de lichtzinnigheid waarmee het einde van dat balbezit soms wordt ingeleid voeden de twijfels op de bank evenzeer als die op de tribune. Kortom: wat is het dan wat de trainer wil zien van een rechtsback? Kanu: 'Hij wil zien dat ik mijn taak goed uitvoer. Mijn grootste fout is dat ik op sommige momenten de bal nog te gemakkelijk kwijtraak. Dat moet eruit. Voor een rechtsback is balverlies een doodzonde. Het zit in mijn spel opgesloten dat ik soms onnodig risico neem. Daar wijst de trainer me vaak op. In de training en tijdens en na wedstrijden. Ik wil hem graag bewijzen dat ik het kan.' Is het moeilijk om als verdediger te denken? Kanu: 'Natuurlijk is het moeilijk om als een verdediger te denken als je altijd een middenvelder bent geweest die vooral aan aanvallen dacht. Als je voor de lol voetbalt, gaat het om doelpunten en mooie acties; mensen voorbij komen. Nu ik op de Foto: Gerard van Hees rechtsbackpositie terecht ben gekomen, moet ik me op andere dingen richten.' Is het dan nog wel steeds leuk om te voetballen? Kanu: 'Ia, dat wel. Ie moet alleen de voldoening uit andere dingen halen. En je kunt wel weigeren om verdediger te worden, maar dat zou hetzelfde zijn als weigeren om in Ajax 1 te spelen. Daar gaat het in eerste instantie om: zo hoog mogelijk komen. Als ik op straat een partijtje zou spelen, is er niemand die me verbiedt om de gekste dingen te proberen die ik kan bedenken. Maar ik speel hier niet op straat. Dit is mijn vak, mijn werk. Als je mee mag doen, ben je allang blij. En of je nou als middenvelder goed speelt of als verdediger; er is maar één streven: goed spelen. Iets anders is of het een gemakkelijke beslissing is om te nemen. Als je jezelf altijd als aanvallende middenvelder hebt gezien, en een trainer ziet meer een verdediger in je, dan is dat iets waarvan je weet dat het onomkeerbaar kan blijken. Als je de keuze maakt om het achterin te proberen, dan moet je je daar volledig aan geven. Dat betekent misschien ook wel dat door dit inzicht van een trainer de loop van je carrière drastisch verandert. Vanaf die keuze word je gezien als verdediger. Een andere club komt dan alleen bij je als ze een rechtsback zoeken. Als een andere trainer een linksbuiten in me had gezien en mij daar had neergezet was ik misschien voor de rest van mijn loopbaan linksbuiten. Daarom moet je goed 'Eindelijk kan ik laten zien wat ik kan op de plaats die er toe doet' nadenken over zo'n mogelijkheid die je wordt geboden. Dan gaat het erom of je denkt dat deze trainer gelijk heeft in zijn analyse van jouw kwaliteiten. Het feit dat ik nu rechtsback speel, vormt mijn antwoord. Nog altijd is voetbal leuk. Want ik ben een rechtsback met aanvallende kwaliteiten. Zeker bij Ajax kan je daarmee uit de voeten. De trainer weet dat hij me ook op het middenveld kan inzetten. Dan pas ik me zonder moeite aan.' Heimwee Vroeger zal Kanu nooit gedacht hebben aan de mogelijkheid dat iemand hem er nog eens van zou kunnen overtuigen dat hij verdediger was. Zo nu en dan moet zich toch een weeïge golf van heimwee aandienen. Heimwee naar het onbevangen idee waarmee de jongste Kanu zich als talentvolle aanvallende middenvelder voegde bij het Ajax van zijn mateloos populaire broer. Maar aan sommigen is de nostalgie niet besteed. Kanu: 'Ik moet eerlijk zeggen dat ik me niet zo heel veel meer kan herinneren van hoe het toen ging. Toen was alles nieuw. Ik heb er in de BI van gedroomd dat ik ooit in het eerste van Ajax zou spelen. In de tijd dat ik dat droomde was het heel gewoon dat Ajax in de Champions League speelde. Nu mijn droom begint uit te komen, is de Champions League ver weg. Voor mijn eigen motivatie maakt dat niets uit, maar het streven is zo hoog mogelijk spelen. Ik droomde er ook van om met mijn broer in een elftal te spelen. Ook dat is anders AJAX MAGAZINE APRIL 2001 33

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 33