eigen boontjes dopt, maar het gezin als thuishaven is eigenlijk onmisbaar. Zeker voor een voetballer die heel goed moet functioneren en presteren. Dat kunnen vrouw en kinderen zijn of ouders. Het is goed voor bijvoorbeeld een jongen als Rafael van der Vaart dat hij een vader en moeder heeft die met beide benen op de grond blijven staan, normaal doen en niet van de daken gaan schreeuwen wat voor geweldige zoon ze hebben. Als ik af en toe hoor wat ouders van jeugdspelers roepen... Mensen, blijf alstublieft op de achtergrond en laat uw zoon het doen, denk ik weieens. Als hij het als voetballer in zich heeft, komt het er vanzelf uit. Zo niet, dan kunt u hem echt niet in het elftal schreeuwen.' Nog voor rust kan Dmitri Choukov de Tricoloresop 0-2 zetten. Vlak voor het doel zorgen Grim en Christopher Kanu ervoor dat de aanvaller de bal te gehaast met een sliding over het doel werkt. Fred spreekt de jonge rechtsback Kanu bemoedigend toe en legt uit hoe hij het beste positie kan kiezen. Helpen 'De meeste mensen weten wat voor type ik ben. Ik zal nooit zeggen: ik ben ervoor om de ballen tegen te houden en jullie zoeken het verder allemaal maar uit. Ik heb inmiddels de ervaring en de know-how om, daar waar het kan, technische of tactische tips aan jonge spelers te geven. Zeer zeker op de trainingen: positie kiezen, de manier van dekken, de gevaarlijkste tegenstander dekken. Het zijn soms heel kleine dingetjes. Een tegenstander die bij de cornervlag staat, kan echt niet scoren, hoor. Dat klinkt heel simpel, maar op dat moment kan een verdediger zijn man loslaten en een andere positie kiezen. In de praktijk gaan dat soort dingen nog weieens fout. Daar kan ik een bijdrage aan leveren. Gewoon, nog even met Youssouf Hersi voor de wedstrijd wat dingetjes doornemen. Een stapje naar rechts is vaak al veel beter dan tien meter terugsprinten. Zo'n type ben ik wel, ik doe dat graag. 'Als ik zie dat een jongen erdoorheen zit, geef ik af en toe een aai over de bol en zeg: kom op! Zo is het ook met jongens die net buiten de selectie vallen. Hun zeg ik dat ze hard moeten trainen en moeten laten zien wat ze waard zijn. Dat is niet weggelegd voor jongens van achttien jaar. Die zeggen dat soort dingen onderling niet. Neem Andy van der Meyde. Kwam hier als de nieuwe rechtsbuiten van Ajax 1 en werd meteen de hemel in geprezen. Een paar maanden later zat hij niet eens meer bij de selectie, afgevallen. Dan geef ik hem een steuntje in de rug, zeg ik: kom op, hard werken, niet opgeven! Gelukkig is hij nu weer op de weg terug.' Vlak voor rust krijgt Willem II een vrije trap, op twintig meter van het Ajax-doel. Fred Grim zet zijn muurtje zo neer dat hij de bal nog steeds kan zien. De effectvolle trap van Tom Caluwé dreigt in de linkerhoek binnen te slaan, maar Fred gaat gestrekt naar de hoek en tikt de bal corner. Het muurtje blijkt van goede makelij. Bouwen 'Het is altijd moeilijk in het voetbal om met een hoop jonge jongens aan een elftal te bouwen. Er is totaal geen garantie dat ze er over een half jaar nog zijn. Zo zit het voetbal vandaag de dag in elkaar. In Zuid- Europa doen ze over geld niet lullig. Als er een hoog bedrag wordt geboden, kan Ajax bijna niets anders doen dan de speler laten gaan. Of het is zo dat de jongens zelf naar een andere grote club willen gaan. Ook dan kan de club ze niet tegenhouden. Ik hoop natuurlijk wel dat er gebouwd kan worden aan een goed elftal. Ik hoop dat de jonge voetballers wijs genoeg zijn en inzien dat het voor hen ook beter is de eerste jaren van hun carrière bij Ajax te blijven.' In de tweede helft is de stand inmiddels 1-1. Ousmane Sanou staat plots oog in oog met Fred Grim. Als de bal van zijn schoen vertrekt, lijken de driepunten alsnog naar Tilburg te gaan. Maar Fred staat op de goede plaats. Sterker nog, hij heeft na een ongekende reflex de bal klemvast. De nummer 1 van Ajax stelt voor de club het gelijkspel veilig. Stoppen 'Op dit moment geniet ik. Als ik dan moet gaan kijken wat er in de toekomst gaat gebeuren... Zolang ik mij fit en lekker voel en zolang ik lichamelijk gemakkelijk meekan, zie ik echt geen reden om ermee te stoppen. 'Ik vind dat de beste moet spelen en dat heeft totaal niets met leeftijd te maken. Het is Ajax natuurlijk eigen om jonge spelers een kans te geven. Maar ga eens kijken bij de grote clubs in Spanje en Italië. De meeste spelers daar zijn ongeveer 26 jaar. 'Na dit seizoen loopt mijn contract nog één jaar door. De afspraak is dat we als ik stop met voetballen, gaan kijken of ik in de technische staf kan worden opgenomen. Toen, in 1998, heb ik gezegd dat ik heel blij was met deze afspraken en dat het getuigde van wederzijds respect en vertrouwen. Ik heb toen ook gesteld dat het weinig zin heeft meteen te bepalen wat mijn rol binnen de technische staf zal worden. Dat bekijken we tegen die tijd wel. Zoals ik me nu voel, zo fit, zie ik geen reden om in 2002 te stoppen als keeper. Wat er dan gebeurt, moeten we maar afwachten. Ik ben geen man van luchtkastelen en flauwekul, ik blijf gewoon met beide benen op de grond staan en kijk naar het heden.' Na de samenvatting, 's avonds bij Studio Sport, steekt analyticus Hans Kraay de loftrompet over de verrichtingen van Fred Grim. Hij heeft het over heel goed AJAX MAGAZINE APRIL 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 19