Dat met die ezelsoren kwam later. Eerst werd alles nog goud wat koning Midas aanraakte. Toen Michael van Praag in 1989 aantrad als voorzitter van Ajax, ging het de Amsterdammer opeens voor de wind. Frans Oosterwijk in Johan van februari De bittere koude ten spijt voelde Ajax zich gisteravond op zijn gemak op de Vijverberg, in het stadion van de Superboeren waar geen koe te bekennen te was en, óók zeer plezierig, het veld redelijk bespeelbaar was. Nog fijner was het voor de wispelturige Amsterdammers dat De Graafschap hen geen strobreed in de weg legde. Paul Onkenhout in de Volkskrant van 2 februari Dat is schrikken. Het ruikt naar gras in de Arena. Rim Vóórhaar in Het Parool van 9 februari AT5 liet een stel heren aan de rand van grasmat vierentwintig-en- een-half in de Arena zien. Ze trokken een ernstig gezicht. Het was de grascommissie. We zagen een training van Ajax. Zolang de spelers in een rechte lijn liepen was er niets aan de hand. Een bocht nemen was vragen om moeilijkheden. Goed beeld: Eenzame man die in het grote stadion in een grasmat loopt te prikken. Co hield een betoog over plaggen die in de lengte-richting waren gelegd, dit in tegenstelling tot plaggen die in de breedte-richting zijn gelegd. Han Lips in Het Parool van 9 februari 'Ik ben van Amsterdammers gaan houden, zolang ze in Amsterdam blijven tenminste.' Hans Westerhof in Het Parool van 10 februari Of ik naar Ahoy' ga? Ik ben vier keer uitgenodigd, maar ik ga zeker niet. Ik wil alleen nog maar echte onzin. Ik ben namelijk zelf druk met het organiseren van een eigen tennistoernooi. Het eerste indoor grastoernooi! Waar? In de Arena! Wie de directeur wordt? Karei Aalbers. En de sponsor? Newconomy. Youp van 't Hek in NRC Handelsblad van 12 februari Daar loopt de redder van Dinamo Tblisi, een zak met ballen op zijn rug. De training van Ajax zit erop, Shota Arveladze is doodop, maar hij is bovenal trots. 'Straks ben ik de Arie van Os van Tblisi.' Rim Vóórhaar in Het Parool van 14 februari Geen nieuws: Andy van der Meyde die is teruggezet naar het tweede elftal omdat hij ruzie heeft gekregen in de kleedkamer naar aanleiding van een pikante reportage over zijn zus in het blad Aktueel. 'Niets van waar,' zegt Adriaanse. 'Andy is juist erg goed door de groep opgevangen. En zo erg is het allemaal niet,' vindt de trainer. 'Weet je wat erg is? Dat tijdens je rij-examen je auto afslaat midden op een spoorwegovergang. En dat je moet rennen voor je leven. Dat is pas efg.' Rim Vóórhaar in Het Parool van 16 februari Van Eijden trekt ten strijde Valentijn Driessen in de Telegraaf van 17 februari nemen, denk ik ondertussen bij mezelf. Laatste poging, het begint al laat te worden. Raak! Ik hoor Raymond en zie een draak van een wedstrijd. Alles gaat traag. Toch gaan de duimen voortdurend omhoog bij elke mislukte actie, er wordt zelfs hooghartig gelachen. Enfin, om een lang verhaal kort te maken: het blijft 0-0. Ik zet de tv onmiddellijk uit en een dag later onder de douche besef ik dat de verwachtingen in Nederland momenteel te hoog gespannen zijn. Nog steeds heeft men het over kwaliteit, maar mag je dat nog stellen na alle recente resultaten? Neen. Nederland heeft het niveau van Ierland, België, Turkije en Kroatië. Een aardig elftal, dat af en toe voor verrassingen zorgt. Meer niet, en daarom zal Oranje zich niet plaatsen voor het WK. Maar vertel dit niet in het café, zoals ik weieens heb gedaan, want dan krijg je vlak voor sluitingstijd misschien de volgende reactie: 'Hoe kun je dat nou zeggen, idioot? Heb jij soms verstand van voetbal, man? We hebben Cruijff, Gullit, Bergkamp en Van Basten. Welk land kan dat nazeggen? Dus houd in godsnaam je muil dicht!' Marco van Basten. Hij speelde mee in de benefietwedstrijd voor Volendam, één dag eerder dan Nederland - Turkije. Wat een contrast. Daar liepen de echte jongens: Koeman, Gullit en Van Basten. Wat heb ik genoten van dat doelpunt. De verslaggever riep herinneringen op aan de volley van 1988 tegen de Sovjet-Unie, maar dat vond ik wat overdreven. Toch was het een mooie. Van Basten genoot er zelf ook van. Hij heeft dat dromerige waarvan ik wel houd. Niemand weet volgens mij wat zich in zijn hoofd afspeelt. Wat had ik ooit met hem te doen toen hij, nadat bekend was geworden dat hij zou gaan meetrainen bij de amateurs Foto's: Louis van de Vuurst AJAX MAGAZINE APRIL 2001 177

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 177